Batı Antalya sözünden Antalya'nın batısında yer alan coğrafi bölge anlaşılır. Antalya'nın batısında idari teşkilatı olarak Antalya Valiliğine bağlı ilçeler sahil kesiminde Kemer, Kumluca Finike, Demre ve Kaş'tır. Hiç kesin değilse Elmalı ve Korkuteli bulunur. Batı Antalya'nın iç kesimleri yüksek ve dağlık, kıyı kesimleri ise dağlarla deniz arasında bulunan dar ve küçük yerleşim alanlarıdır.

Sahil kesimindeki yerleşim alanları ile iç kesimleri arasındaki Toros Dağları bulunur. Toros Dağları iki kesim arasındaki ulaşımı zorlaştırdığından önceki yıllarda ulaşım daha çok deniz yoluyla kurulmaya çalışırdı. İki kesim arasındaki ulaşım güçlük yarattığı gibi zaman kaybı da yaratıyordu. Yakın zaman öncesinde sahil yolu açıldı. Bu yolun açılması ile daha önce iç kesimleri büyük kentlere sonrasında ise dış ülkelere kolaylıkla ulaşıldı. Kıyı kesimleri ile bu kesimlerdeki küçük ovalar bereketli ve korunaklı yerlerde her mevsim üretim için uygundur. Örtü altı seracılık bu uygunluk sonucu doğdu. Seracılıkla birlikte yaşam değişti, gelişti tarımdaki bu değişiklik yaşamına da yansıdı.

Ticaret arttığı tarım ve Ticaret bu iki hareketlilik inşaat etkiledi, inşaatı tetikledi. Tarihsel doku turizm içinde elverişlidir. Yerli ve yurt dışından turist gelmeye başlayınca Batı Antalya bugün ki konumuna ulaştı. Batı Antalya bölgesi birkaç satırla anlatılamaz.

Bu yazıda asıl amacım Batı Antalya bölgesinde anlatmaktan ziyade Batı Antalya'da Kumluca'da yayınlanmakta olan Batı Antalya gazetesinden söz etmektir. Batı Antalya gazetesi yerel bir gazete olup, büyük bir boşluğu tamamlamaktadır. Bir bakıma gazetenin yerel olduğuna bakmamak gerekiyor. Gazete yerelde ağırlık verse de içerdiği konular itibariyle Türkiye ve dünya genelinde bilgiler vermektedir. Kumluca'yı iyi tanımak Kumluca'da olup bitenleri görmek ve öğrenmek Batı Antalya gazetesini takip etmekle mümkündür.
Kumluca'daki yaşam her yönüyle gazete sayfalarında yer almaktadır. Yeni açılan işyerlerinin tanıtılması, belediye hizmetlerini, okullarda yapılan etkinlikleri, sivil toplum hareketlerini, sanat, spor ve eğlence etkinlikleri meslek örgütlerinin çalışmalarını, kamusal alanda yapılan ve yapılacak işler ve çalışmalar, sağlık Hizmetleri, sosyal ve siyasal etkinlikler bunlar ve bunlara benzer konuların her biri gazete sayfalarında yer almaktadır.

Ayrıca uzmanlarca kademe alınan kariyer yazılarıyla, Düşünsel yazılarda gazetenin sayfalarına boy boy kendini göstermektedir. Haberler yansız olarak verilmekte, yaşanılan gerçekler ise olduğu gibi anlatılmaya çalışılmaktadır. Gazeteyi takip ettiğim için bunları tereddüt etmeden söyleyebiliyorum. Gazetede gördüm ve bulduğum bunlardır. Yazıların bulunduğu için gazeteyi ölmüş değilim. Düşüncem gerçeklerin görülen ve yalın hali ile insanları anlatılmasıdır. Gerçekler saptırılarak anlatılırsa orada art niyet aranır. Art niyetin olduğu yerlerde kötülük de bulunur.

Kötülükler kötü ilişkiler yaratır. Kötülükler insanları yaralar. Kötülükler insanları birbirlerine karşı Karalar, kötülüklere yaşam hakkı tanımlamalı, 0 kötülük konusunda birleştirilmelidir. İyiliklere ne kadar yakın olursak insanlar o kadar yakın olduğumuz düşünülmelidir. Gönlümüzden ve aklımızdan kötülük ve kirliliği çıkarı bildiğimiz ölçüde varlığımız ve insanlığımız değer kazanacaktır.
Batı Antalya Gazetesini anlatırken konu farklı bir alana kaydı. Olabilir kayıp değildir. Doğruluktan, iyilikten, güzellikten hiç kimseye zarar gelmez. Keşke iyilik yarışında olunabilse. Her gün eli elden, elleri gönülden tutmak yaşanabilse. Yunus Emre "Gönüller yapmaya geldim "demiştir.

Batı Antalya Gazetesi'nin kurucularından rahmetli Ahmet Kutlu gazeteni ismini Batı Antalya olarak belirlemiştir. Bu ismi belirlemedeki amacı acaba düşüncesi neydi? Durup baktığımızda durup düşündüğümüzde Kumluca Batı Antalya'nın Merkezi konumunda. Gazetenin isminin Batı Antalya olarak belirlenmiş olması zamanla diğer ilçelere gönderebilme düşüncesine bağlanabilir mi? Dağıtım zorluğu olmasa Neden olmasın? Batı Antalya gazetesi bu haliyle ve içerdiği konular itibariyle dağıtım işi çözümlenebilirse beldenin gazete olduğu gibi, bölgenin de gazetesi olabilecektir. Yerel gazeteler yerel çevre halkını bilgilendirmek amacı taşırlar, yerel gazete çıkarmak basit bir olay değildir. Zorlukları vardır. Bu zorlukları göze alıp gönül verip gazete çıkaranları kutlamanın gerekli olduğunu düşünenlerden birisiyim. Yerel gazetelere destek verilmeli, katkı sağlamalı güçlülük kazandırılmalıdır.

Kendimizi, bulunduğumuz çevreyi, Birbirimizi tanımak, İçinde bulunduğumuz koşulları tanımak, olup bitenlerden haberdar olabilmek, yarınları hazırlıklı girmek başarının anahtarı değil midir? Başarılı olur, birbirimizin eksikliklerinde tamamlayabilir, insan olmanın erdemini de yaşamış oluruz. Böylece hem gerçekleri, hem kendimizi, hem de insanlığı buluruz. Mutlu oluruz. Birlikte mutlu olmanın sevincini yaşamak dileklerin ve sevgilerimle...
Cafer GÜNDOĞDU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23