KURUMLARI DEĞİL, KUMLUCA'YI CEZALANDIRIYORSUN.
SAYIN KÖLEOĞLU'NUN 6 AYLIK KARNESİ...
ŞENLİKLER BAŞARIYLA İCRA EDİLDİ...
İLÇE TURİZMİNE KATKI SAĞLANDI...
KUMLUCA İÇİN BİRLİK VE BERABERLİK ZAMANI...

Ben gelmedim davi (kavga) için,
Benim işim sevi (sevgi) için,
Dostun evi gönüllerdir,
Gönüller yapmağa geldim.

Köşe yazıma Yunus Emre’nin “Ben Gelmedim dava için” şiiri ile başlamak istedim.

82 yaşında vefat eden ve Anadolu’da yaşayan mutasavvıf, alim ve halk ozanı olan Yunus Emre Allah sevgisi, aşk ve güzel ahlakla ilgili düşünceleri, İslam tasavvufu üzerine yüzlerce şiir yazmıştır.
Dünya çapında şair olan Yunus Emre’nin “Ben Gelmedim Dava İçin” isimli şiiri en anlamlı olan şiiridir.

Yunus Emre bu şiirinde; Kavgadan yarar gelmeyeceğini, Sevginin her zaman gerekli bir şey olduğunu, kendisinin kavga için değil de sevgi için geldiğini söylemektedir. Dostun evi gönül evidir. Yani dostlar gönülde tutulur. Unutulmaz. Gönüller yaparak dostluklar kazanılır. Sevap elde edilir. Kavganın kötü olduğunu, uzak durmamız gerektiğini vurgulamıştır. Bu vesile ile değerli ozanımız Yunus Emre’yi rahmetle anıyorum.

Sayın Mustafa Köleoğlu, özellikle seçim sürecinde mitinglerinde, toplantılarında ki konuşmalarına Yunus Emre’nin bu güzel şiiri ile başlardı. Halen tüm konuşmalarında bu şiiri okumaya devam ediyor. Bu kadar anlamlı bir şiiri okuyan bir siyasetçinin, anlamını bilerek hareket etmesi gerektiğine inanıyorum.

Yerel seçimler biteli, 6 ayı geride bıraktık. Sayın Köleoğlu’nun 6 aylık belediye başkanlığı dönemini yaptığı tüm icraatları tarafsız bir gözle değerlendireceğim.

Göreve gelir gelmez esnafın şikayetçi olduğu Kumluca Kavalıkkuyu ve Çarşıiçi Caddelerinde bulunan demir dubaları kaldırdı. Demir dubaların kaldırılmasına esnaf sevinse de trafik ve park sorununa çözüm getirmedi. Nitekim bir süre sonra demir dubaların yerine plastik dubalar yerleştirildi. Sayın Köleoğlu, Tarım ve Seracılık Festivali ve Festival kapsamında Yörük Göçü, Yağlı Pehlivan güreşleri gibi ağır organizasyonları gerçekleştirdi. Bu organizasyonlarda muhtarların ve sponsorların büyük katkısı var, onu yok sayamayız. İddialara göre önceki yönetim tarafından 1 Milyon 400 Bin TL’ye mal olan festival, Sayın Köleoğlu döneminde 2 Milyon 100 Bin TL’ye mal oldu. Festival maliyetinin yüksek olması ile beraber başarılı bir festival organizasyonu yapıldığını söyleyebilirim.

Köleoğlu, Kumluca Belediyesi hizmet binasına T.C. İbaresi ekletti. Üniversite sınavı öncesi KUMBEK Binasında eğitim gören öğrencileri ziyaret eden Sayın Köleoğlu, bir gün sonra Köleoğlu imzalı gönderilen yazıda ‘Halk Eğitimi Merkezi ile yapılan protokolün tek taraflı fesh edildiği ve tadilat gerekçesiyle binanın boşaltılması’ istenmiş, bu karar Kumluca’da şok etkisi yaratmıştı. 10 gün içersinde boşaltılması istenen KUMBEK binası, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Yusuf Tekdemir tarafından süre dolmadan boşattırıldı.

Kumluca Belediyesi Eğitim Kurumları (KUMBEK), Kumluca Belediyesi, Milli Eğitim ve Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında yapılan protokol gereği üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler için ücretsiz kurs veriyordu. Belediye burada binanın kullanımı ve kurslarda eğitim veren öğretmenlerin cüzi miktarda maaşlarına katkı sağlıyordu. Diğer bütün yük, öğretmenlerin maaş ve sigortaları Halk eğitim tarafından karşılanıyor, Belediye bütçesine yük olmuyordu.

Sayın Köleoğlu, önce tadilat gerekçesi ile boşaltıldığını söylese de Haziran ayı meclis toplantısında belediyenin tek başına 350 öğrencilik değil de belediye bünyesinde 2000 öğrenci kapasiteli bir gençlik merkezi, dershane yapacaklarını açıklamıştı. Bana göre kurumların imkanları kullanılarak devam edilmeliydi. Böylelikle belediye bütçesine dokunulmamış olurdu. Sonuçta böyle bir kurumun yıllık 3,6 Milyon TL gibi bir maliyet olacağı iddia ediliyor. Bu rakam belediye bütçesine büyük zarar verir.

Sayın Köleoğlu Yaz Kuran Kurslarında eğitim gören öğrencileri ziyaret ediyor. Bir kaç gün sonra; Kumluca Belediyesine ait Merkez Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Parkı içinde bulunan 3 katlı bina için 2018 yılı içinde 3 yıllığına ilçe müftülüğü tarafından kullanılmak üzere protokol imzalanmış, Kuran Kursu için kullanılan binanın kapsamlı tadilat gerekçesiyle 7 gün içinde boşaltılması istenmişti. Yakın bir zamanda tadilat yapılan binanın boşaltılması kararı ciddi tepkilere neden olmasıyla beraber Sayın Köleoğlu, geri adım atmış İlçe Müftüsü ile beraber sosyal medya hesabından bir video paylaşarak Kuran Kurs merkezinin kapatılmasının söz konusu olmadığını açıklamıştı. Nitekim o video sosyal medyadan kaldırıldı ve binanın tadilatı ile ilgili bir girişim olmadı.

Kumluca’da ilk defa Kitap Günleri sergisi açıldı. İlçe kültürünün gelişmesi açısından önemli bir sergiydi. Millet İttifakı İyi Parti Belediye Meclis Üyeleri borçlanma yetkisine hayır oyu verdi. İyi Parti belediye meclis üyesi Tuncay Dalgıç, partisinden istifa edip tekrar geri döndü. Sayın Köleoğlu, bu yıl hedeflediği 30 bin m2 asfalt çalışması kapsamında Temel Eğitim Mahallesinde asfaltlama çalışmaları başlattı. Temel Eğitim Mahallesi sakinleri bu çalışmayı takdirler karşıladı.

Adrasan'da tepkilere neden olan iskeleler kaldırıldı, çeşitli düzenlemeler yapıldı. Adrasan’da kaldırım genişletme, ağaçlandırma ve çim ekme çalışmaları yapıldı. Bu çalışma görsel olarak Adrasan’a güzellik katsa da var olan otopark sorununu daha fazla arttırmıştır.

Sayın Köleoğlu, Deniz obalarında belediyeye ait oba evini iddialara göre 400 bin TL bedelle tadilat yaptırdı. Aynı şekilde belediye ait Başkan lojmanı olarak kullanılan dairede tadilat yapıldığı İddia ediliyor. Bu konuda yorum yapmak istemiyorum. Bu konuyu kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Karaöz ve Adrasan’da Kabotaj Bayramı etkinlikleri düzenledi. Karagöl’de Boğa güreşleri, Beydağları yayla şenliklerinin yanı sıra mahallelerde yapılan yayla şenlikleri ile beraber ilçe turizmine katkı sağlamak adına başarılı etkinlikler yapıldı.

İddialara göre Sayın Köleoğlu’nun emriyle, Kuzca Mahalle Muhtarlığı tarafından düzenlenen Kuzca Söğüt Cuması Şenliklerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bayrağının bir kaç kez indirildiği iddia edildi. Bu olayla beraber vatandaşlar arasında, partiler arasında uzun süre gerginlikler yaşandı.

KUTSO meclisinde konuşan Tahir Arslan’ın açıklamaları gazetede yayınlandığı gün Arslan’ın oteline 7-8 zabıta gönderildi. Otel didik arandı, boşta bir dinamo ve sulama hortumundan lağım akıtıldığı iddiaları raporlandı. Otel sahibi Kumluca Belediyesi sosyal medya hesabından kişi ve kurumları hakları gözetilmeden suçluluğu kanıtlanmadan ifşa edildi. Daha sonra bu olayın ardından kaleme aldığım köşe yazımım yayınlandığı gazeteler toplatıldı. Bununla beraber gazetenin belediye hizmet binasına dağıtılmasının engellenmesi ve beraberinde Sayın Köleoğlu'nun sosyal medya hesabından kişi ve kurum haklarını gözetmeden gazetemizi yalan haber üzerinden iftira atılarak ifşa edildi. Bu olay hiçbir siyasi etiğe yakışmadı.

Ve son olarak da mülkiyeti Kumluca Belediyesine ait olan ve 20 yıldır Belediye İşhanının 4. Katında hizmet veren Halk Eğitimi Merkezi ve Açık Öğretim İlkokul, Ortaokul ve Lise kayıt Merkezi olarak kullanılan binayı 7 gün içerisinde boşaltılması istenmesi. Sayın Köleoğlu'nun, yurt yapılacağı gerekçesiyle binanın boşaltılması talep edildiği iddia ediliyor. Konu hakkında Sayın Köleoğlu'nun kamuoyuna açıklama yapacağı söyleniyor.

Sayın Köleoğlu’nun 6 aylık karnesi doğrusuyla yanlışıyla budur. Bu yazdıklarım Kumluca'da sürekli konuşulan konulardır. Bir seçmen ve gazeteci olarak halkın sesi olmaya çalıştım. Bu yazdıklarımın daha fazlası Kumlucalılar tarafından tartışılıyor. Ayrıca Sayın Köleoğlu son zamanlarda halkın telefonlarına hiç bir şekilde cevap vermediği konuşuluyor. Sayın Köleoğlu, bu tavrıyla seçmenlerini üzmektedir. Halkın takdirini alarak 22 bin oy alan Köleoğlu'nun, seçmenine hizmet borcu vardır. Kumluca küçük bir ilçe, herkes birbirini tanır. Şuana kadar bir belediye başkanının saldırıya uğradığını görmedim, duymadım. Korumayla Kumluca'da dolaşmaya gerek yok. Kumluca halkı medenidir. Halk bunlardan rahatsız.

Sayın Köleoğlu, 6 aylık sürede başarılı işlerde yaptı fakat Kumluca sürekli gerginlik yaşadı. Artık söylemlerle eylemlerin bir olması gerekiyor. Toplumun önemsediği Halk Eğitim, KUMBEK, kuran kursları gibi değerlere sahip çıkmak gerekir. Kurumun başındaki kişiden rahatsız isen kurumu cezalandıramazsın. Bu kurumlar cezalandırıldığı zaman Kumluca cezalandırılmış oluyor. Kimsenin kendiliğinden gerginlik falan yarattığı yok. Sayın Köleoğlu, yaptığı paylaşımlarla kendini ne kadar mağdur göstermeye çalışsa da, tüm gerginlikler Sayın Köleoğlu'nun yaptığı eylemler ve söylemlerle başlamıştır. Sayın Köleoğlu, belki farkında değil ama bugün seçim yenilense ortaya çok farklı bir tablo çıkabilir.

Sayın başkanımızdan ricam daha uzlaşmacı,daha birlik ve beraberliği artıracak söylemlerde bulunması, halkı doğru şekilde bilgilendirmelidir. Kumluca'da ki tüm ilçe başkanlarından, milletvekillerinden ricam Kumluca için taşın altına eline koymasıdır. Başka bir Kumluca yok. Kumluca için ne yapılması gerekiyorsa bu 4,5 senede yapılmalı. Seçim süreci geldiğinde zaten herkes meydanlarda hesabını verecektir.

Bir ilçede herkes pozitif bir şekilde tartışıyorsa o ilçe doğru yoldadır. Ama kavga, gerginlik varsa o zaman bir yerlerde sıkıntı vardır. O makamlarda oturan herkes eleştirilmelidir. Eleştiriye açık olunmalıdır. Ben bu yazımı kaleme alırken bir art niyet olmadan, yanlışa yanlış doğruya doğru düsturuyla düşüncelerimi paylaştım. Hedefim başkanı kötülemek değil, doğru yola sevk etmektir. Hepimiz aynı gemideyiz. Çocuklarımız burada yaşayacak. Onlara yaşanabilecek bir ilçe bırakmak için başkanın başarılı olmasını canı gönülden istiyorum. Tartışarak doğru yolu buluruz. Demokrasinin gereği budur. Saygılarımla.

Sağlıcakla kalın.

SİNAN ÇEVİREN
BATI ANTALYA GAZETESİ
YAZI İŞLERİ MÜDÜRÜ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23