Mesajda Durakcan, 1919'da Samsun'da doğan güneşin 105. yıldır ulusun yolunu aydınlattığını ifade etti. Durakcan, Kurtuluş Savaşı'nda yaşanan zorluklar ve mücadeleye değinerek, "Emperyalizm kanlı elleriyle yine boğazımızı sıkıyor. Ülkemizi bölmek için bıkıp usanmadan tuzaklar kuruyor. İhanetler diz boyu. 'Dahili ve harici bedhahlar' iş başında." dedi.

Ancak Durakcan, umutsuzluk mesajı vermedi. Mustafa Kemal Atatürk'ün fikir, ilke ve devrimlerinin rehber olduğunu belirterek, "Ulusumuzun Laik Cumhuriyet ve demokrasi bağlılığı her gün yeniden kanıtlanıyor. Cumhuriyetin 105 yıllık birikimiyle bugün daha eğitimli ve daha zengin bir insan kaynağına sahibiz." ifadelerini kullandı.

Durakcan, Atatürkçü Düşünce Derneği'nin 340 şubesi, 68 Temsilciliği ve onbinlerce üyesiyle dimdik ayakta olduğunu vurguladı. Derneğin Atatürkçü Düşünce Sistemi'ni yaşatmak ve geliştirmek için mücadele ettiğini kaydetti.

Mesajda Durakcan, "Türk Ulusu 'Asla kuşkum yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medenî niteliği ve büyük medenî yeteneği, bundan sonraki gelişimi ile, geleceğin yüksek uygarlık ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.' diyen o büyük dahiyi hiç yanıltmadı, yine yanıltmayacak." sözlerine yer verdi.

Durakcan mesajında, Atatürk'ü, Kuvayı Milliye kahramanlarını, aziz şehit ve gazileri şükran ve minnetle andıklarını ve 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladıklarını belirtti.

Muhabir: Savaş Kalabalık