İğneli, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığıyla Halk Bankası üzerinden küçük esnafa 2021 yılından itibaren verilen düşük faizli kredi oranlarının güncellenerek yükseltilmesine tepki gösterdi.

Yapılan güncellemeyle birlikte 2021 yılından itibaren kullanılan kredi faiz oranlarının 15'ten 34'e, 17'den 36'ya, 19'dan 42'ye, 25'ten 48'e, 30'dan 48'e, 35'ten 50'ye, 40'tan 52'ye, 45'ten 54'e, 48'den 56'ya, 50'den 58'e çıkarıldığını belirten İğneli, bu durumun esnafın kredi taksit yükünü önemli ölçüde artırdığını söyledi.

Örnek olarak, daha önce 3 ayda bir 35 bin TL olan kredi taksitinin şu an 50 bin ile 55 bin TL civarına yükseltildiğini aktaran İğneli, bu durumun esnafın ödeme yükünü kat kat artırdığını ve zor durumda olan esnafın bu taksitleri ödeyemeyeceğini vurguladı.

İğneli, Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan bu karardan acilen vazgeçilmesini talep ederek, "Zar zor geçimini sağlayan esnaflarımız yüksek faizli kredi taksitlerini ödeyemeyeceklerdir. Dar gelirli esnaf ve sanatkarımızın sirkülasyonun devam etmesi, ekonomiye daha fazla katkı sağlaması için esnafın desteklenmesi gerekirken, bu karar esnafın ayakta durmasına büyük bir engeldir. Bu karardan acilen vazgeçilmesi gerekmektedir. Esnaf ve sanatkar bu zor şartlarda ayakta durabilsin ki, sirkülasyon devam etsin. Devlet büyüklerimizden; ekonominin can damarı olan esnaf ve sanatkarımıza yapılan bu yanlıştan acilen vazgeçilmesi için çağrıda bulunuyorum" dedi.

Başkan İğneli ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına gönderdiği yazıda karardan geri dönülmesi çağrısında bulundu. Yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Halk Bankamız aracılığıyla esnaf ve sanatkâr üyelerimiz tarafından kullanılan aktif kredilerin faiz oranları artırılmıştır. Zaten kredi ile işyerini ve ailesini zorluklarla geçindiren esnafımızın borç yükü artmış, borcuna borç eklenmiştir. Odamıza yüzlerce üyemiz bu konudan dolayı şikayette bulunmuştur. Esnafımız zaten kredi taksitini, Bağ-Kur, SGK primini ve vergi ödemelerini zorluklarla yapmaktadır.

Bu sebeplerle; esnafımıza yüklenen bu maddi yükün kaldırılarak esnafımızın daha da zor duruma düşmesinin engellenmesi hususunda gereğini saygılarımızla arz ederiz.”

Birçok esnaf, faiz artışlarına tepki göstererek yetkililerden çözüm beklediklerini dile getirdi.3922C3D3 7668 4F6D Beb9 Bb39Eaab0Def

Muhabir: Savaş Kalabalık