Antalya 15°
parçalı bulutlu
BİST
1524
ALTIN
439.146
DOLAR
7.4448
STERLİN
10.1602
EURO
9.0064

Zor günler yaşıyoruz. Sıkıntılı günler yaşıyoruz. Bugünler kendiliğinden geçip gitmez. Zor günler ciddiyet ile aşılır, zor günler kararlılıkla, bilinçle aşılır.

Zor günlerde insanlarımız birbirilerine destek olmalıdır. Zor günler öncesi yaşadığımız o güzel günleri özlüyoruz. O günlerde selamlaşır, sarılır, kucaklaşırdık. Koronavirüs belası insanlarımızı birbirinden uzaklaştırdı. Kim olursa olsun sarılıp kucaklaşamıyoruz. Adeta birbirimize yabancı gibiyiz. Evlerimizden çıkamıyoruz. Yarı açık cezaevindeyiz sanki.

Bu zor günler kısa sürede geçmeli; eski sıcak, güzel günler bir an önce geri gelmelidir. Zor günler insanlarımızı zora sokmuştur. Normal yaşam sanki durmuştur. Bu koşullar insanlar arasında dayanışma ve paylaşmayı öne çıkarmıştır.

Bugünlerde ve her zaman hiçbir politikacının kendi düşencesine uymayan insanları ötekileştirme hakkı yoktur. Politikanın çirkin yüzünü görme zamanı değildir. Politikanın güzel yüzünü görmek istiyoruz. Bu zorlu dönem anlayışla, tutarlı politikalarla en kısa sürede aşılmalıdır. Zor günlerin üstesinden insanlar zora sokularak gelinemez.

Zor günler sevecenlikle, sevgiyle aşılır. Bu günlerde insan sevgisi, doğa sevgisi, vatan, millet sevgisi ince ince işlenmelidir. Sevgilerin işlenmesiyle zor günler yeni bir boyut kazanacaktır.

Kurtuluş ve kuruluş aşamasında zor günler yaşanmıştır. O günler savaş yılları ve yokluk günleriydi. O günler kararlılıkla, özveriyle, akılcı politikalar ile aşılmış; bu günlere ulaşılmıştır. O günler yokluk içinde yokluk yaşanan günlerdir. Bu günlerde, o günlere kıyasla varlık içinde yokluk, yoksulluk yaşanan günlerdir.

Cumhuriyetin ilk yıllarının yokluk yılları olduğu unutulmamalıdır. Geçmiş anımsanmalı, bugünlere nasıl gelindiği hatırlanmalıdır. Geçmiş anımsanmaz, bugünlerin kıymeti bilinmezse o günleri yeniden yaşamak zorunluluğu doğabilecektir.

O günlerde başımızda Mustafa Kemal Atatürk vardı. Atatürk zor günlerin insanıydı. Zor günlere, gelecek günlere, önümüzü görmeye ışıktı. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları bu memlekete ve Türk milletine aşıktı. Yapılan ve yapılacak olanlar aşk ile yapıldı. Yoktan uygar bir ulus yaratıldı. Nasıl oldu da o zor ve sefalet günleri geri geldi? O günler unutulduğu için mi acaba?

Her yerde ve her dönemde kukla insanlar da yaşar, soylu insanlar da yaşar. Kukla insanların ve soysuz olanların garip halleriyle bu zorlu dönem aşılamaz. İnsanlar kişisel çıkarlarına aldanıp soysuzlaşırsa bu dönemi atlatmak kolay olmayacaktır.

Barbarlık, zorbalık, derebeylik dönemi bitmiştir. Yaşantı her yönüyle akla dayandırılmıştır. Aklın girmediği, bulunmadığı yerde yobazlık vardır. Yobazlığa prim verilir, olanak yaratılırsa önümüzdeki günler de bu günler de aranabilecektir.

İnsanlarımız zorda, ekonomimiz zorda, eğitim zorda, sağlık zorda; emeklimiz, işçimiz, çiftçimiz, esnafımız dardadır. Zorda ve darda olmayanlar dövize endeksli devlet garantili müteahhitlerdir. Paralar onlara gidiyor, zorda olmayanlar, hep kazançlı olanlar onlar.

Çok bilinen bir şairimiz, düşün insanımız var. Adı; Namık Kemal. Bir şiirinde ‘’Felek her türlü cefasını toplasın gelsin. Millet yolunda çalışmaktan dönersem kahpeyim’’ diyor. Kişisel çıkarlar bir kenara bırakılarak milletin ve ulusun çıkarları her şeyin üstünde tutulmalıdır. Hizmetler ona göre ortaya konulmalıdır.

Zor günlere sebep olan kör zihniyetse, sürdürülen kör zihniyet bırakılmalı, kamu harcamalarına özen gösterilmelidir. Kaynaklar yerli yerinde kullanılmalı, insanlarımıza sevgide kusur edilmemelidir.

Soylu davranışların ve sevginin kalıcı etkileri vardır. Hainlikleri ve çirkinlikleri önler. Bunlardan uzak kalınırsa zor günler kolaylıkla atlatılacaktır. Bu zor günleri yaşamak kader değildir. Akılla, mücadele ile çalışmak ve anlayışla zor günleri geçirmek mümkün olacaktır.

Her zaman ve her durumda geçerli olan birlik ve beraberlik içinde olmaktır. İnsanlar birbirinden koparılmadan, el ele verilerek zorlukların üstesinden gelinebilecektir. Güzel günleri hazırlamak iyi düşünceleri hayata geçirmekle mümkündür. İyi düşüncelerin temelinde hainlik yoktur.

İnsanların mutluluğu için çalışmak ibadet olarak kabul edilmelidir. Zor günlerin geride kaldığı ışıklı, güzel ve aydınlık günler dilerim. SEVGİLERİMLE…

CAFER GÜNDOĞDU 0539 979 35 29

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner23