26 Ekim 2016 Çarşamba

Temel eğitimden orta öğretime geçiş

19 Eylül 2013, 09:29
Temel eğitimden orta öğretime geçiş
Ali ALPASLAN
4 Eylül 2013 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı liselere geçiş için nasıl bir sistem uygulanacağını açıkladı. Bakan’ın açıkladığı yeni sistemi tanıyalım.
   
2013 - 2014 eğitim - öğretim yılından başlayarak 6 temel ders için (Matematik, Fen ve Teknoloji, Türkçe, Yabancı Dil, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük)  8. sınıfta öğretmen tarafından dönemsel olarak yapılan sınavlardan bir tanesi ortak olarak gerçekleştirilecek.

Ortak değerlendirmeler, her dönem iki yazılısı olan derslerden birincisi, üç yazılısı olan derslerden ise ikincisi olmak üzere, akademik takvime göre işlenen müfredatı kapsayacak şekilde yapılacak.

Sorular çoktan seçmeli (4 seçenekli) olacak ve yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemeyecek.

Öğrenciler ortak sınavlara olağanüstü haller dışında kendi okullarında girecek.

Sınavda görevlendirilecek öğretmenler kendi okullarından farklı bir okulda görev yapacak.

Geçerli bir mazereti sebebiyle ortak sınava giremeyen öğrenciler için önceden belirlenen bir hafta sonunda mazeret sınavı yapılacak.

Öğrencinin 6, 7 ve 8. sınıf yılsonu başarı puanlarının aritmetik ortalamasının yüzde 30’u ile 8. sınıf ağırlıklandırılmış merkezi sınav puanının yüzde 70’inin toplamı, yerleştirmeye esas puanı oluşturacaktır.

Yılsonu başarı puanı, not ile değerlendirilen tüm derslerin ağırlıklı yılsonu puanlarının o dersin haftalık ders saati sayısı ile çarpımının o sınıfa ait haftalık ders saatleri toplamına bölümünden elde edilen puanı olacaktır.
   
Temel düşüncemi söyleyerek devam edeyim. Hiçbir beşeri sistem mükemmel değildir. Yeni getirilen bu sisteme de bu gözle bakmaktayım.
    
Her sistem getiricileri de, getirdikleri sistemin mükemmelliğinden/harikalığından dem vurmaktan kendini alamazlar. Zaman içerisinde görülür ki sistem kendi içinde zaafları ile vardır. Önemli olan da zaafların süreç içerisinde gidermeye yönelik adımların atılıp atılmamasıdır.
   
Haftaya yeni sistemin zaafları nedir, olumlu tarafları nedir bu konuyu işleyeceğim.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV