Bu başlığı görünce Turgut Eken Gazetede yazmayı bırakıyor mu diye düşündüğünüzü duyar gibiyim. Ama Sıhhatim elverdiğince, patronda işime son vermedikçe yazmaya devam edeceğim. Yazmadan caymak yok.

Ama benim işim Kültürel konularda ve bilinmeyenleri halkımıza tanıtma ile ilgili yazmak. Birkaç haftadır zevk aldığımız konuları bıraktık tamamiyle eleştiri yazmaya başladık. Tabii bu eleştiri Hep Belediye başkanı Mustafa Köleoğlu’na yönelikti. Yani Halk Eğitim Merkezi boşaltılması ile ilgili idi. Bu eleştirilerimin tamamiyle arkasındayım. Ama burada dengesiz bir eleştiri yaptığıma inanıyorum. Onun içinde bu yazımda Devlet ve İktidar partisi tarafını eleştirip bir daha bu konuyu yazmayacağım. Onun için yazımın başlığını böyle koydum.

Şu anda son olarak gelinen nokta şöyledir. Kuruma merkezden yer kiralama ile ilgili işlemler yaklaşık üç hafta önce İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmiş fakat Hala daha talep Ankara’ya gönderilmemiştir. Bu yazı beklemeye alınmış ve İlçe yetkililerimiz Belediye Başkanı acele ediyor diye kurumu alel acele Metem’e yani temel eğitim mahallesine taşıma taraftarıdırlar. Bu işlemin önümüzdeki günlerde gerçekleşeceği kanaatindeyim.

Şimdi Devlet ve Siyasi yetkililere bazı sorular sormak ve eleştirmek istiyorum.

İLK SORUM DEVLET ERKANINA ;
Sayın Kaymakamım ve İlçe Milli Eğitim Müdürüm; İlçe merkezin bir sürü çözüm varken neden hala METEM’de ısrar ediyorsunuz. Bence Merkezde üretilebilecek çok çözüm var.
Önereceğim çözümlerden ikisi;

1- İlçemizde bir öğretmen evi var. Bu bina ek ahşap kat ile birlikte 3 kat. Zemin+1+2. Zemin kat İdare ve lokal olarak kullanılmakta, son katta lokanta olarak kullanılmakta buralardan öğretmenler memurlar ve halk yararlanmakta. Birinci katta ise otel var. 6 oda ve 20 yataktan oluşuyor. Burada kimi ağırlıyoruz. Dışarıdan gelen insanları ağırlıyoruz. Bizim birde uygulama otelimiz var. Bu konuda da şanslıyız. 90 yatağı var. Bu kattaki oteli iptal edip Halk Eğitime verebiliriz. Halk eğitimin merkezi ile 2-3 derslik buraya sığabilir. Bahçeye de eskiden olduğu gibi 3 konteynır’dan yapılma bir bölüm yaparsak açık lise bölümü de buraya taşırız ve sorun çözülür. Örneğin; Kumluca Orman işletmesinin de bir misafirhanesi var. Odalar ihtiyaç olunca misafirhane kapatıldı ve yeni şeflikler için oda haline getirildi.

2- Kaymakamlık ve Milli Eğitim Müdürlüğünün bulunduğu Hükümet konağının zemin katı var. Burada şu anda 3 personelli sosyal yardımlaşma vakfı var. Bu 3 personel daha önce kaymakamlık katında oturuyordu. Şu anda o oda boş. Tabii zemin kat tamamiyle sosyal yardımlaşma vakfının. Birde toplantı odası var. Önceden olduğu gibi toplantı için kaymakamlık toplantı odası kullanılabilir. Geçici adı altında insanların Temel Eğitime gönderilmesi yerine burası kullanılabilir. Talep edilirse örnekler çoğaltılabilir.

İKİNCİ SORUM SİYASET ERKANINA ;
İktidar partisi İlçe Başkanı Erol Uysal Köylüm geçen hafta bir basın açıklaması yaptı. Bir Halk Eğitim gönüllüsü olarak başlığı çok hoşuna gitti. “HALK EĞİTİM SAHİPSİZ DEĞİLDİR” Diye başlıyordu açıklama. Ama ben bu açıklamaları pek samimi bulmadım. Orada sayın başkana kiralama işlemi sorduğumda vekilimizde sordu hemen gönderilecek dedi. Hafta bitmek üzere, Halk eğitim Temel Eğitime taşınmak üzere sizden ve kiralamadan çıt yok. Evraklar hala Antalya da. Demek ki bu işler lafla olmuyor.

Kumluca da bu işi tam kökünden çözecek merci siyasettir. Eğer Halk Eğitim sahipsiz değildir diye nutuk atıyorsanız ve sözünüze sadıksanız.

1- Yeri hazır olan mekana bir halk eğitim merkezi ödeneği alır binayı kondurur ve bu işi temelden çözersiniz.
2- Bina Ödeneği alamıyorsanız aynı yere prefabrik bir okul binası bulunabilir. Eski Atatürk Okuluna yapılan çözüm gibi.
3- En pratik çözüm. Antalya ya gider kiralama yazısını elden alıp ankaraya götürür, strateji geliştirme genel müdürüne imzalatır, üç günde bu işi çözersiniz. Burada bir şansınız Antalya’nın Milli Eğitimden sorumlu milletvekili Kumluca’nın Eniştesi Atay Uslu. Her halde Bu hizmeti esirgemez.
4- Kısacası bu işin çözümü sizde. Tabii Millet görsün bu belediyeyi der gibi başka hesaplarınız yoksa.
Sonuç olarak benim haftalardır gördüğüm şu;

Yerel İktidarın başı açıklamalarından anlaşıldığına göre Yusuf Tekdemir’e kızmış bir kere bu işi yapacak döndürme imkanı yok.
Siyaset için 2 alternatif düşünüyorum. CHP belediyeyi aldı böyle oldu demek için ses çıkarmıyor veya Belediye başkanlığı aday adayı olan Yusuf Tekdemir’in önünü kesmek için ses çıkarmıyor.
Devlet Kanadı ise Yusuf Tekdemir’in ilerlemesini istemiyor.
Bunlar tabii benim düşüncelerim. Ama burada olan Yusuf Tekdemir’e değil Halka oluyor. Halk
Eğitim Merkezi’nin bir kursiyeri olarak çektiğimiz bu azaplardan ötürü bu dünyada bir hesap sorma şansım yok ama inancı olanlar için bu işin öbür dünyası da var.

Yusuf Tekdemir ilçe dışı başka bir yere tayin olursa bu işler çözülür gibi geliyor bana.

HALK HARİÇ BURADA KİMSENİN NUTUK ATMA HAKKI YOK. HİÇ KİSE TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMUYOR. AMA KUMLUCA BİZİM. YİNE HERDAİM TÜZ YÜZE BAKACAĞIZ.

BAŞTA BELEDİYE BAŞKANIMIZ MUSTAFA KÖLEOĞLU VE HALK EĞİTİM MERKEZİ MÜDÜRÜMÜZ YUSUF TEKDEMİR’E BİR ÇAĞRIDA BULUNMAK İSTİYORUM. GELİN KUCAKLAŞIN. ATALARIMIZIN DEDİĞİ GİBİ İNSANLAR KONUŞA KONUŞA ……… KOKLAŞA KOKLAŞA GÖRECEKSİNİZKİ ARADAKİ DOLDURULAN LAFLARIN HEPSİ BOŞ.

SON SÖZÜMDE BİLGİSİZCE ARAYER DOLDURANLARA, İNSANLIK VE DELİKANLILIK BU DEĞİLDİR.

GÜZEL GÜNLERİN SİZLERİN OLMASI DİLEKLERİMLE KÜLTÜREL VE ARAŞTIRMA YAZILARIMLA BERABER OLMAK ÜZERE HOŞÇA KALIN, DOSTÇA KALIN.

Turgut EKEN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23