Özgül Öğrenme Güçlüğü bireylerin okuma,yazma,dinleme,anlama,kendini ifade etme ya da matematik alanında yaşıtlarına ve zekasına göre beklenilenin önemli ölçüde altında olmasıdır. Özgül Öğrenme Güçlüğünün bir kaç alt tipi vardır. Okuma alanında yaşanılan öğrenme güçlüğüne Disleksi,yazı alanında yaşanılan öğrenme güçlüğüne Disgrafi,matematik alanında yaşanılan öğrenme güçlüğüne ise Diskalkuli denir. Öğrenme Güçlüğünün en sık görülen tipi ise Disleksidir.

Özgül Öğrenme Güçlüğünün nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte,merkezi sinir sisteminin işleyiş bozukluğundan kaynaklandığı ve yapısal olduğu düşünülmektedir.

Özgül Öğrenme Güçlüğü kesinlikle zeka geriliği değildir. Özgül Öğrenme Güçlüğü tanısı almış bireylerin zeka seviyesi normal ya da normalin üstündedir.Özgül Öğrenme Güçlüğü tanısı özel standart testler aracılığı ile ruh sağlığı üzerinde çalışan uzmanlar tarafından konulmaktadır. Okul öncesi dönemde bazı belirtileri olmasına karşın,okul çağındaki çocukların %15-20'sine bu tanı konulmaktadır. Özgül Öğrenme Güçlüğü tanısı almış bireylerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu ile birlikte görülebilir. Ancak bu ikisi kesinlikle farklı bozukluklardır. Özgül Öğrenme Güçlüğü tanısı almış bireylerin okul başarıları genel olarak düşüktür. Yaşanılan başarısızlık ve hayal kırıklığı bazen kaygı bozukluklarına ve özgüven eksikliğine neden olmaktadır.

Özgül Öğrenme Güçlüğü tanısı almış çocuklar çoğu şeyi ters algılayabilirler. Saati okumakta ve çizmekte zorlanırlar. Okurken kelimeleri yanlış hecelerler. Sesli okumak bu çocuklar için kabus olabilir. Zaman kavramlarını öğrenirken sıkıntı yaşarlar. Ritmik saymalarda ve sıralı olan becerilerde sıkıntı yaşarlar. Okurken bazı kelimeleri atlarlar. Çarpım tablosunu ezberlemekte sıkıntı yaşarlar.

Eğer çocuğunuzun okul döneminde okuma, yazma, dinleme ve matematik becerilerinde güçlük çektiğini ve akranlarına göre bu becerilerde anlamlı farklılıklar gösterdiğin düşünüyorsanız mutlaka çocuğunuzu Çocuk ve Ergen Psikiyatristine götürmelisiniz. Daha çok okul döneminde sınıf öğretmenleri tarafından farkına varılan Özgül Öğrenme Güçlüğüyle çeşitli bilişsel müdahale ve eğitim programlarıyla başa çıkabilirsiniz. Eğer çocuğunuzda Özel Öğrenme Güçlüğü olduğunu düşünüyorsanız, tıbbi ve eğitsel tanılamaların ardından çocuğunuzun devam ettiği okulun PDR biriminden destek alabilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuzun sınıf öğretmeni ya da branş öğretmenleriyle konuşup çeşitli uyarlamalarla çocuğunuzun akademik başarısını destekleyici uyarlamalar yapabilirsiniz. Özgül Öğrenme Güçlüğü bir hastalık değildir, gerekli uyarlamalar ve bilişsel müdahale programlarıyla, izleri silinebilecek algısal bir bozukluktur.

Unutmayın ki eğitimde feda edilebilecek tek bir fert yoktur. Sevgilerimle... 

Necip ACAR Ankara Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği necipacar07@icloud.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23