Sevgili okuyucularım,

Geçen hafta yazmış olduğum köşe yazımda özel eğitimden ve özel gereksinimli bireylerden bahsettim. Bu haftaki köşe yazısında ise Otizm Spektrum Bozukluğundan ve Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almış bireylerin özelliklerinden bahsedeceğim.

OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU NEDİR?

Otizm Spektrum Bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nörogelişimsel bir bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı sanılmaktadır.

 Son yıllarda Otizm Spektrum Bozukluğu kavramını çok sık duyuyoruz. Bu kadar sık duymamızın sebebi Otizm Spektrum Bozukluğu tanılarının anlamlı bir şekilde artmasıdır. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezinin 2018 yılında Otizm Spektrum Bozukluğunun yaygınlığa dahil yaptığı araştırmada günümüzde doğan her 59 çocuktan 1 tanesinin Otizm Spektrum Bozukluğu riskiyle dünyaya geldiğini belirtmiştir. Bu çok ciddi bir orandır ve dikkate alınması, gerekli tedbirlerin uygulanması gerekir. Ülkemizde Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almış bireylere özgür ve güvenli yaşam alanları sağlamak, onların farklılıklarına uygun sosyal ortamları hazırlamak, eğitim, kültür ve hukuksal haklarını korumak amacıyla 80 den fazla sivil toplum kuruluşu vardır. Ülkemizde Otizm Spektrum Bozukluğunun yaygınlığa yönelik net bir araştırma yoktur.Ülkemizde 1 milyona yakın Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almış birey olduğu tahmin edilmektedir.

OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU TANISI ALMIŞ BİREYLERİN ÖZELLİKLERİ

A) Sosyal Etkileşim Sorunları

Sosyal etkileşim sorunları içerisinde en çok dikkat edilen sıkıntı çocuğun göz kontağından kaçmasıdır. Birey ya hiç göz kontağı kurmaz ya da çok az kurar ve gözlerini kaçırır. Otizmli bireyler kendi yaşıtlarıyla iletişim kurmakta zorlanır.      Çok fazla arkadaşları da bulunmazlar. Paylaşım konusunda çok istekli değillerdir. Bu nedenle grup halinde yapılan aktivitelerde zorlanırlar.

B) İletişim Sorunları

Otizmli bireylerde konuşma esnasında sıkıntılar yaşanabilmektedir. Dillerinin gelişmesi yaşıtlarına göre çok daha geç olmaktadır. Normal gelişim gösteren 3 yaşından büyük olan çocukların 2 kelimeli cümleleri basitçe kullanabilmesi gerekir. Çocuk 3 yaşından büyük olduğu halde bunu yapamıyorsa dil gelişiminde sıkıntı var demektir. Konuşarak iletişimde oldukça yetersizdirler. Konuşma başlatmak otizmli bireyler için oldukça güç bir durumdur. Devam eden bir konuşmayı sürdürmek onların için çok zordur. Başkalarının onlara söyledikleri şeyleri tekrar etme eğilimleri vardır buna ekolali denir.

C) Sınırlı ve Yinelenen Davranışlar

Otizmli bireylerin ilgi alanları sınırlıdır. İlgi duydukları şeylere karşı aşırı tepki göstermektedirler. Günlük yaşantılarında belirli bir rutin belirlemişlerdir ve sürekli bunu uygulamaya koymak isterler. Bu rutin bozulduğunda da sinirlenirler. Tüm bunların yanı sıra ilgilerini çeken bir şeyi eline alıp en ince ayrıntılarına kadar incelerler.

Otizm Spektrum Bozukluğundan ve Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almış bireylerin özelliklerinden bahsettikten sonra şunları da söylemek istiyorum. Otizm Spektrum Bozukluğundan sadece o tanıyı alan birey etkilenmiyor.   Annesi, babası, abisi, ablası, kardeşleri, dedesi, nenesi, annesinin arkadaşları, babasının arkadaşları, kardeşlerinin arkadaşları, komşuları yani tanıyı alan bir kişi olmasına rağmen etki alanı oldukça geniş. Ülkemizde Otizm Spektrum Bozukluğunun oranları bu kadar artmışken bizlere düşen görev onların yanında, otizmin farkında olmaktır.

Necip ACAR

Ankara Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği

necipacar07@icloud.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23