Atatürk “Dağ başını duman almış. Gümüş dere durmaz akar. Güneş ufuktan şimdi doğar, Yürüyelim arkadaşlar” demiştir. Atatürk’ten esinlenerek “Dağ başını duman almış, cehaletin karanlığı etrafı sarmadan, okuyalım arkadaşlar” diye söylemek geçiyor aklımdan.

Dağ başını duman almış okuyalım arkadaşlar. Okuyalım, bilgi, görgü için. Birbirimizin canına değil; iyilik, sevgi, barış için okuyalım. Okuyalım arkadaşlar. Güneş ufuktan doğmadan, önümüzü görmek, ufkumuzu dağların arkasına taşımak için, kitapların kokusunu buram buram duymak için okuyalım. İnsanlığı yükseltmek, yüceltmek için okuyalım.

Okursak ne değişir? Okursak beynimiz gelişir. En büyük güç bilgidir. Bilginin büyük bir güç olduğu bilinirse yaşam değişir. Doğruyu, yanlıştan, güzeli çirkinden ayırt etme konusunda tereddüt ve şüphe yaşanmaz. Tedirginlik kalmaz. Rahat olunur. Daha bilinçli olarak hayatı yaşamak için fırsat bulur, yaşantımızı, ilişkilerimizi ayarlayabilir işlerimizi yoluna koyarak işin seyrinin yolunda gitmesini sağlarız. Daha ne olsun…

Kitaplar içimizdeki boşlukları doldurma konusunda bize yardımcı olacaktır. Başka bir anlatımla insan okuyarak kendini bulacaktır. Okuyarak aklımızdan geçen her soruya cevap buluruz. Maneviyatımız yükselir, manevi yönümüzde güçlenir.
Kitaplar her konuda bilgi verdiği için diğer insanları da tanıma konusunda bize ışık tutacaktır. İnsanları tanıdıkça onlara yakınlık duyar, yalnızlıktan kurtuluruz. Tanıdıkça sever mutlu oluruz. Şunu da unutmamak gerekiyor ki; “İnsanlara en büyük kötülük yine insanlardan gelmektedir”. Böyle olunca kitaplar başkalarından gelebilecek kötülüklere karşı kendimizi korumaya karşı yardımcı olacaktır.

Fakir Baykurt Eşekli Kütüphaneci adıyla yazdığı kitabında “Aklı uyandıracak kitaptır. Akıl uyanınca kafa çalışır” Kafa çalışınca işler düzelir, her yönden kazanç artar diyor. Kitabın girdiği yerden bilmezlik (Cehalet) kaçar, kafalar işlerlik kazanır. Baktığını gören, kendini bilen insanlar oluşur. Bunlardan da başkalarına kötülük gelmeyecektir.

Bir kitapta okumuştum. “Okudukça çoğalır insan” diyordu. Gerçekten okudukça çoğaldığınızı görmek istiyorsanız, denemeniz yararlı olacaktır. Çoğalmak başka dünyalara açılmaktır. Başka dünyalara açıldığımızda evrenin bütün güzellikleri yaşanır. Böyle olunca karanlıktan aydınlığa çıkmanın da yolu açılmış olur. Tüm varlıkların kendilerine göre soylu bir güzelliklerinin olduğunu da görmüş oluruz.

Bir olay yaşarız. Olayın üzerimizde derin etkisi olur, hayatımız değişir. Bir kişi ile karşılaşırız, bir öğretmenimiz olur, kendilerinden sıcaklık duyar, etkileniriz, hayatımız değişir. Bunun gibi okuduğumuz bir kitabın etkileri ve öğretileri yaşantımızı tümden değiştirebilir. Okudukça çoğalıyorum sözünün, başka yönden derin anlamı olduğunu da söyleyebiliriz.

Atatürk güçlü ve çok okuyan bir liderdi. Öngörüleri karanlık günlerimize ışık oldu. Türk Ulusu esaretten kurtuldu. Türkiye Cumhuriyetinin temellerini attı. Yoktan yeni bir ulus, Türkiye Cumhuriyetini yarattı. Atatürk yalnız değildi. Gönül veren, destek veren arkadaşlarıyla, kadrosuyla birlikte bir ulusu ayağa kaldırıp, yaşasın tam bağımsızlık demek kolay olmadı. Milletin egemenlik hakkı millete verildi. Onurlu insan olarak yaşamanın yolları açıldı. Bugünlerde başımız dik olarak varlığımızı sürdürüyorsak cumhuriyetimizi kuranlara karşı borçlu olduğumuz unutulmamalıdır.

“Keşke Yunan galip gelseydi” diyebilen şaşkınların bulunması acı ve düşündürücüdür. İnsanların dinlerinin ve inançlarının istismar edilmesi sonucu böyle şaşkın kişiler ortaya çıkmaktadır. İnsanların dinlerinden ve inançlarından yararlanmak isteyen açık gözlere fırsat verilmemelidir. Din toplumsal bir kurumdur. Ahlak esasına dayanır. Dinin insanları sömürmek için kullanılması ahlaksızlığın daniskasıdır.

Kendi aklımız, kendi yüreğimiz iyi değerlendirilirse bizi istediğimiz yöne götürecektir: Karşılaşmış olduğumuz bazı engeller, problemler hayatı öğrenmemizi sağlayacaktır. Geçerli yol umuttur. Umut dağların arkasında da olsa oraya ulaşmak için mücadele etmek görevimiz olmalıdır.

Okumalarımızla, aklımızı kullanarak, algılarımızı açık tutarak tüm zorlukları yenebileceğimiz unutulmamalıdır.

Yaşam güzel olduğuna göre, aydınlık yarınlar daha güzeldir.

SEVGİLERİMLE…

Cafer GÜNDOĞDU
İletişim
Tel: 0539 979 35 29

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23