Hayırlı haftalar kıymetli okuyucularım. Bu hafta sizlerle meslek hastalıklarının 5 grubundan 4.sü olan D Grubu mesleki bulaşıcı hastalıklara ve korunma yöntemlerine göz atacağız.
4 ana grupta 30 hastalık olarak incelenen konumuz sadece mesleki işler için değil diğer işlerde de karşılaşabileceğimiz rahatsızlıklarda olabilmektedir. Bundan sebep bir hastalığın bu gruba girmesi için 3 şartı sağlaması gerekmektedir. Eğer ki çalışanda çıkan hastalık
  • Görülen işin gereği olarak,
  • İşyerinin özel koşulların etkisiyle oluşması,
  • Enfeksiyonun laboratuvar bulguları ile kanıtlanması gereklidir. 
 
D1 GRUBU [HELMİNTİASİS]
Tünel ve yeraltı maden işleri ve pirinç tarlalarında, killi, nemli toprak zeminde çalışmalarda görülen bulaşıcı meslek hastalıklarıdır ki Ankilostomiasis, Necatoriasis olarak 2 farklı hastalık vardır. Yükümlülük süresi 3 aydır. Yani işçi işyerinden ayrıldıktan sonraki 3 ay içerisinde eski işyerine bu hastalıklar ile ilgili tanı konması durumunda hak talep edebilir.

D2 GRUBU [TROPİK]
Bu tür rahatsızlıklar patojen ajanları ile çalışılan laboratuvarlardaki sağlık görevleri ile araştırmalarında çalışanlarda görülmekte olup Malarya,Amebiasis,Sarı Humma ,Veba,Rekürrent Ateş,Dank,Leishmanioz,Frambosie,Lepra,Lekeli Humma,Riketsiöz isimleri ile karşımıza çıkmakta olup yükümlülük süresi 10 gün ile 25 yıl arasında değişmektedir.
D3 GRUBU [HAYVANLARDAN İNSANA BULAŞAN]
Hayvan gütme, bakma ve terbiye etme, Veterinerlik hizmetleri, Hayvanlardan elde edilen materyalle veya hayvan artıklarıyla yakın temas, bunların işlenmesi, saklanması, taşınması (ahır, mezbaha, hayvan taşımacılığı, veteriner hastaneleri, kasap sakatatçı, sucukçu, et ve balık konserveciliği, süt ve süt mamullerinin işlenmesi, mutfak işleri, hayvan derisi, kılı, yelesi, yünü, kemik vb.nin işlendiği, toplandığı, yok edildiği yerlerdeki çalışmalar), Laboratuvarlarda bu hastalıkların etkenleriyle veya hastalanmış hayvanlardan alınmış biyolojik materyalle yapılan çalışmalarda görülmektedir.
Bu hastalıklar Bruselloz,Tetanoz,Şarbon,Salmonella İnfeksiyonu,Weill Hastalığı,Kuduz,Ornithozlar, Psittakoz,Renkküren Ateş,Şap Hastalığı,Çiçek,Q Humması,Leke Humması,Ekinokok Humması,Ruam olarak adlandırılmış olup yükümlülük  süreleri 10 gün ile 2 yıl arasındadır.
 
D4 GRUBU [MESLEK GEREĞİ ENFEKSİYON HASTALIKLARINA ÖZELLİKLE MARUZ KİŞİLERDEKİ]
Bu tür rahatsızlıklar Hastane, dispanser, poliklinik araştırma laboratuvarı vb. sağlık kurumlarında çalışmalarda ki çalışanlarda görülmekte olup Viral Hepatit, Tüberküloz hastalıklarıdır. Yükümlülük süresi sıra ile 6 ay ve 1 yıldır.
Bulaşma şeklini bir tablo halinde verecek olursak
Hastalık Su-Besin Hava Vektör Temas Plasenta Bulaşma – TR’de en sık görülen
Şarbon X X ? X   Enfekte et ve deriye dokunma
Kuduz       X   Hasta hayvan tarafından ısırılma
Bruselloz X     X ? Kaynamamış süt, taze beyaz peynir
Toksoplazmozis X X X   X Kedi dışkısı, plasenter
Psittakozis X X   X   Ev kuşlarından solunum yoluyla
Listeriozis X X   X X Süt ve besin maddeleri
Ruam   X   X   Direkt temas ile deri ve mukozadan
Tularemi X   X X   Su kemiricileri, kene yoluyla
Dönek Humma     X X   Kemiricilerden kene yoluyla
Leptospirozis ?     X   Kontamine sularda yüzme, çıplak ayak
Veba   X X X   Fareden pire aracılığıyla
Dermatofitler       X   Doğrudan temas
Salmonella X         Kontamine et-yumurtayı pişirmeden y.
Hidatiidoz X         Et yiyen köpeğin enfekte dışkısı
Tetanoz       X   Kirli gereçlerle yaralanma
 
Özellikle kişisel hijyenimize dikkat etmemiz durumunda pek çoğundan korunabileceğimiz bu hastalıklardan düzenli ilaçlama ile de toplu koruma önlemi de alınabilmekte.
Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere sağlıklı ve güvende kalın
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner24

banner23