06 Ekim 2017 Cuma 14:39
48 Okunma
ZEYTİNLER YAĞA DÖNÜŞÜYOR
Kum­lu­ca'da geçen yıl­lar­da kasım ayın­da baş­la­yan zey­tin ha­sa­dı bu yıl ekim ayı­nın ilk haf­ta­sı ya­pıl­dı. Alçak ra­kım­lı böl­ge­ler­de yaz mev­si­min­de su ve­ri­len zey­tin­le­rin yağ yapma za­ma­nı­nın gel­di­ği, kır­sal alan­da­ki zey­tin­le­rin ise kasım ayı­nın ilk gün­le­rin­de hasat edi­le­ce­ği be­lir­til­di.

Kum­lu­ca il­çe­sin­de ha­sa­dı ya­pı­lan se­zo­nun ilk zey­tin­le­ri, Zi­ra­at Odası Baş­kan­lı­ğı ta­ra­fın­dan ku­ru­lan zey­tin­ya­ğı sıkma üni­te­sin­de yağa dö­nüş­tü­rül­me­ye baş­lan­dı.

Kum­lu­ca ve yö­re­sin­de, üre­ti­mi ya­pı­lan zey­tin­ler­den yağ sıkma iş­le­mi­ne baş­la­nıl­dı. Geçen yıl­lar­da ka­sım­da ger­çek­leş­ti­ri­len zey­tin ha­sa­dı­na, bu yıl ha­va­la­rın sıcak geç­me­si ne­de­niy­le erken baş­lan­dı.

Kum­lu­ca Zi­ra­at Odası Baş­ka­nı Sü­ley­man Kay­han, ga­ze­te­ci­le­re yap­tı­ğı açık­la­ma­da, Kum­lu­ca ve yö­re­sin­de yak­la­şık 10 bin çift­çi­nin zey­tin üre­ti­mi yap­tı­ğı­nı ve böl­ge­de 500 bin ci­va­rın­da zey­tin ağacı bu­lun­du­ğu­nu söy­le­di.

Geçen yıl Zi­ra­at Odası'na ait zey­tin­ya­ğı sıkma üni­te­sin­de yak­la­şık bin 300 ton zey­tin sı­kı­mı ger­çek­leş­ti­ril­di­ği­ni ve bu zey­tin­ler­den 200 ton ci­va­rın­da zey­tin­ya­ğı elde edil­di­ği­ni ifade eden Kay­han, "9 yıl­dan beri Zi­ra­at Odası ola­rak 400 bin zey­tin fi­da­nı da­ğıt­tık. Daha ön­ce­ki yıl­lar­dan olan­lar­la bir­lik­te il­çe­miz­de yak­la­şık 500 bin adet zey­tin ağacı bu­lun­du­ğu­nu tah­min edi­yo­ruz." dedi.

Bu yıl zey­tin re­kol­te­si­nin geçen yıla göre daha iyi ol­du­ğu­nu kay­de­den Kay­han, bu yıl yak­la­şık 2 bin 200 ton zey­tin ve buna bağlı ola­rak 400 ton ci­va­rın­da zey­tin­ya­ğı elde et­me­yi ümit et­tik­le­ri­ni bil­dir­di.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner24

banner23