22 Ekim 2016 Cumartesi

Sırada sel arama kurtarma eğitimi var

Arama Kurtarma Derneği (AKUT) tarafından Olimpos’ta gerçekleştirilen ileri düzey arama kurtarma eğitimi sona erdi. AKUT Antalya birim sorumlusu Yılmaz Sevgül, teknik dağ arama kurtarma eğitimlerinin bittiğini, sel arama kurtarma eğitimleri gerçekleştireceklerini söyledi.

20 Kasım 2012 Salı 10:27
Sırada sel arama kurtarma eğitimi var
Arama Kurtarma Derneği (AKUT) öncülüğünde, Kadir'in Ağaç Evleri Kadir Kaya sponsorluğunda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE), Sahil Güvenlik ve Antalya Büyükşehir Belediyesi itfaiye biriminden yaklaşık 130 kişinin katıldığı ileri düzey arama kurtarma eğitimi dört gün sürdü.

Eğitime katılanlara, dört gün süreyle malzemelerin tanıtımı, kullanımları, temel dağ arama kurtarma teknikleri, istasyon kurma, ip üzerinden çıkış ve iniş, iple yaralı kurtarma gibi eğitimler verildi.

AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, gazetecilere yaptığı açıklamada, AKUT olarak ileri düzey arama kurtarma eğitim kampının dört gün sürdüğünü ve eğitimlerin çok başarılı geçtiğini söyledi. Bu eğitim kampının bundan önceki eğitimlere göre farkının, katılanların kendi bölgelerinde arama kurtarma yapabilmeleri ve yine bölgelerinde arama kurtarma eğitimi verebilmelerini sağlamak olduğunu vurgulayan Sevgül, bu anlamda AKUT olarak ellerinde yetişmiş eğitimcilerin olduğunu gördüklerini de belirtti.

Sevgül şöyle konuştu: “Bu kampta amacımız en üst düzeyde arama kurtarma eğitimi yapmaktı. Bu kampımıza daha önce arama kurtarmada eğitimi almış personellerimiz katıldı. Eğitimlerimiz son derece güzel geçti, istediğimiz noktaya getirdik. Bundan sonra tatbikatlar yapacağız. Çeşitli ortamlarda senaryolar kurgulayıp, burada eğitim alan personellerimizin operasyonlar yapmalarını, kurtarma yapmalarını sağlayacağız. Bu operasyonlarımız, sarp vadiler, dik uçurumlar, kanyonlar hatta mağaralar olacak şekilde kurguluyoruz. Buralarda, ip inişi gibi eğitimlerin çok sert olduğu, ipli sistemlerle tatbikatlar yapıp başarmalarını isteyeceğiz. Burada fiili olarak teknik ve uygulamak değil, teknik olarak planlamak, operasyonları yönetmekte bu işin bir parçası. Özellikle liderlerin, eğitmenlerin belirlenmesi çok önemli.”

Bu işin sadece AKUT’un kendi personeli için değil, devletin ilgili kurumlarının da bu şekilde yetişerek, personellerinin aynı özelliğe sahip olmaları gerektiğini vurgulayan Sevgül, AKUT olarak bir başka hedeflerinin de sadece kendi liderlerini, kendi personellerini dağ arama kurtarma konusunda yetkin kılmak değil, aynı zamanda devletin de kurumlarının bu konuda yetkin kılmak olduğunu kaydetti.

Bir çok arama kurtarma vakasının hala kendilerine intikal ettiğini ifade eden Sevgül, devletin ilgili kurumlarının da arama kurtarma konusunda çalıştıklarını ancak yeterli olunmadığını söyledi.

Sevgül, “Profesyonellerin bu işi mükemmel yapmasını istiyoruz. Yetmedikleri konuda AKUT olarak biz her zaman göreve hazırız. Bundan sonraki eğitimlerimizde sel arama kurtarma eğitimleri var. Türkiye’nin coğrafyasını da düşündüğümüzde bu konunun da çok önemli olduğunu biliyoruz. Maalesef bu konuda da yeterli değiliz. Sel arama kurtarma eğitimlerinize de yine AKUT’un yanı sıra devletimizin ilgili kurumları katılacak” dedi.

Bu eğitimlerde başarılı olan personellere kendi bölgelerinde arama kurtarma yapabilme ve arama kurtarma eğitimi verebilme yetkisi de verildiğini anımsatan Sevgül, gelecek yıl aynı dönemde yine Olimpos’ta arama kurtarma eğitimi yapacaklarını bildirdi.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV