16 Mayıs 2022 Pazartesi 18:50
50 Okunma
Muhteşem Kumluca, Muhteşem Yörük Göçü!

Kum­lu­ca'da 23. Tarım ve Se­ra­cı­lık Fes­ti­va­li kap­sa­mın­da "Yörük Göçü" et­kin­li­ği ya­pıl­dı. Kum­lu­ca’da Yö­rük­le­rin yay­la­ya göç­le­ri­ni can­lan­dı­ran va­tan­daş­lar, Yörük kı­ya­fet­le­ri ve geç­miş­te kul­la­nı­lan tarım alet­le­riy­le, Gö­de­ne cad­de­sin­den Ka­ra­te­pe Stad­yu­mu'na yü­rü­dü. Deve, eşek, at, köpek gibi hay­van­lar ve geç­miş­te kul­la­nı­lan tarım alet­le­riy­le, çe­şit­li yaşam mal­ze­me­le­ri­nin ser­gi­len­di­ği et­kin­li­ğe va­tan­daş­lar büyük ilgi gös­ter­di.

Kum­lu­ca Be­le­di­ye Baş­ka­nı Mus­ta­fa Kö­le­oğ­lu geç­mi­şin unu­tul­ma­ma­sı, bir­lik ve be­ra­ber­lik oluş­tur­mak ama­cıy­la 23 yıl önce baş­la­tı­lan Tarım ve Se­ra­cı­lık Fes­ti­va­li­nin, geç­ti­ği­miz iki yıl pan­de­mi ne­de­niy­le ya­pı­la­ma­dı­ğı­nı, ancak bu yıl yoğun bir ka­tı­lım­la ger­çek­leş­tir­dik­le­ri­ni söy­le­di.

Fes­ti­va­lin bu kadar yoğun ilgi gör­me­si­nin hal­kın ka­tı­lı­mıy­la ger­çek­leş­ti­ril­di­ği­ni ifade eden Kö­le­oğ­lu, “Bugün bu­ra­da il­çe­miz­de­ki tüm ma­hal­le­le­rin ka­tı­lı­mıy­la bu büyük or­ga­ni­zas­yo­nu ger­çek­leş­tir­dik. Yörük kül­tü­rün­de göç olayı, Yö­rük­le­şin yaz baş­la­dı­ğın­da sa­hil­den yay­la­ya, kış baş­la­dı­ğın­da ise yay­la­dan sa­hi­le göç et­me­si­dir. Bu­ra­da ço­cu­ğun­dan ye­tiş­ki­ni­ne, ka­dı­nın­dan er­ke­ği­ne emeği geçen her­ke­se te­şek­kür edi­yo­rum” dedi.


Kor­te­je, Kay­ma­kam Uğur Kol­suz, CHP An­tal­ya Mil­let­ve­ki­li Aydın Özer, Kum­lu­ca Be­le­di­ye Baş­ka­nı Mus­ta­fa Kö­le­oğ­lu, si­ya­si parti baş­kan­la­rı, STK tem­sil­ci­le­ri ve va­tan­daş­lar ka­tıl­dı. Va­tan­daş­lar göç es­na­sın­da ya kendi icra et­tik­le­ri mes­lek­le­ri ser­gi­le­di ya da ata­la­rı­nın mes­lek­le­ri­ni can­lan­dır­dı. Renk­li gö­rün­tü­le­re sahne olan Yörük göçü kor­te­ji­ne ka­tı­lan­lar yö­re­sel kı­ya­fet­le­ri­ni giyip müzik eş­li­ğin­de eğ­len­di. Yol ke­na­rın­da Yörük göçü kor­te­ji­ni iz­le­yen va­tan­daş­lar coş­ku­ya ortak oldu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner39

banner23