13 Ekim 2017 Cuma 11:22
251 Okunma
KUMLUCALI ÜRETİCİNİN ALTERNATİFİ AVOKADO
Kum­lu­ca'da por­ta­kal, limon ve nar­dan is­te­di­ği ge­li­ri elde ede­me­yen üre­ti­ci Bilal Bay­ram, avo­ka­do üre­ti­mi­ne yö­nel­di. Kum­lu­ca Zi­ra­at Odası Baş­ka­nı Sü­ley­man Kay­han, üre­ti­ci Bilal Bay­ram'ın avo­ka­do bah­çe­si­ni zi­ya­ret ede­rek, üre­tim hak­kın­da bilgi aldı.

Avo­ka­do üre­ti­ci­si Bilal Bay­ram, "Avo­ka­do­yu dö­nü­me 7x7 metre ara­lı­ğın­da 30 ağaç ola­rak di­ki­yo­ruz. Bah­çe­le­ri­mi­ze de­ği­şik çe­şit­te avo­ka­do mey­ve­si dik­me­miz ge­re­ki­yor. Çünkü bu bit­ki­ler tro­pi­kal bit­ki­ler­dir. Böyle yap­maz­sak çiçek toz­lan­ma­sı ger­çek­leş­mez ve meyve elde ede­me­yiz. Şubat veya mart dö­ne­min­de çiçek açı­yor. Ekim ayı­nın son­la­rın­da veya kasım ayı­nın ilk gün­le­rin­de hasat edi­li­yor. Ay­rı­ca kış­lık çe­şit­le­ri­miz var. Onlar da ocak- şubat ay­la­rın­da hasat edi­li­yor. Avo­ka­do­nun yap­rak­la­rı ana­son ko­ku­lu­dur. Bu yüz­den ya­ba­ni bö­cek­ler avo­ka­do ağaç­la­rı­na zarar ver­mez. Bu yüz­den kim­ya­sal mü­ca­de­le ya­pıl­maz. Doğal ve ka­lın­tı­sız­dır" dedi.

Bir ağaç­ta 250 ile 1000 ara­sın­da meyve ol­du­ğu­nu ak­ta­ran Bay­ram, "Or­ta­la­ma bir ağaç­ta 500 meyve ol­du­ğu­nu kabul eder­sek, ta­ne­si 4 TL'den bir ağaç­tan 2 bin TL ka­za­nı­yo­rum. Bir dö­nüm­de 30 ağaç var. Su ver­mek­ten başka hiç­bir mas­ra­fı yok. Dö­nüm­den en az 60 bin TL ka­za­nı­yo­rum" diye ko­nuş­tu. Zi­ra­at Odası Baş­ka­nı Sü­ley­man Kay­han da "İlçe­miz­de por­ta­kal, limon ve nar mey­ve­le­ri üre­ti­li­yor­du. Üre­ti­ci­miz bu­ra­da al­ter­na­tif bir meyve üret­miş. Tüm üre­ti­ci­le­ri­mi­ze al­ter­na­tif meyve çe­şi­di ola­rak avo­ka­do tav­si­ye ede­riz" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner24

banner23