17 Ekim 2018 Çarşamba 12:17
268 Okunma
Kumluca Meslek Yüksekokulunda  tarımsal Üretim Ve Gübreler Semineri

Ak­de­niz Üni­ver­si­te­si (Aü) Kum­lu­ca Mes­lek Yük­se­ko­ku­lu (Myo)’Nda “Ta­rım­sal Üre­tim­de Ve­rim­li­lik Açı­sın­dan Güb­re­le­rin Rolü Ve Pa­zar­lan­ma­sı” Ko­nu­lu Bir Se­mi­ner Dü­zen­len­di.

Al­tın­tar Tarım A.Ş. Tür­ki­ye Tek­nik Mü­dü­rü Zi­ra­at Mü­hen­di­si Hü­se­yin Gün’ün ka­tıl­dı­ğı se­mi­ner öğ­ren­ci­ler ta­ra­fın­dan ilgi ile takip edil­di. Açı­lış ko­nuş­ma­sı­nı yapan MYO Mü­dü­rü Dr. Öğ­re­tim Üyesi İlker Sön­mez “Se­ra­cı­lı­ğın yoğun bir şe­kil­de ya­pıl­dı­ğı Kum­lu­ca il­çe­miz­de özel­lik­le üre­ti­ci­le­ri­miz ta­rım­sal ve­rim­li­lik ar­tı­şı sağ­la­mak ama­cıy­la güb­re­le­re baş­vur­mak­ta­dır. Verim ar­tı­şı için gübre kul­la­nı­mı kadar, kul­la­nı­lan güb­re­nin mik­ta­rı ve za­ma­nı da önem arz et­mek­te­dir. ” dedi.
Ül­ke­miz­de­ki ta­rım­sal üre­ti­min ülke nü­fu­su­na ye­te­bil­me­si adına hızlı bir artış içe­ri­si­ne gir­me­si ge­rek­ti­ği­nin al­tı­nı çizen Hü­se­yin Gün, se­mi­ne­rin­de şu ifa­de­le­re yer verdi: “Artık üre­ti­ci­le­ri­miz verim he­def­le­ri­ni es­ki­ye göre daha yük­sek nok­ta­la­ra çı­kar­ma­ya baş­la­dı. Bu bi­linç­te olan­lar zaten ya­pıl­ma­sı ge­re­ken­le­rin ba­şın­da “Top­rak Ana­li­zi” ko­nu­su­nun bu­lun­du­ğu­nu çok iyi bi­li­yor. Güb­re­ler her ne kadar verim ar­tı­şı sağ­la­sa da uy­gu­la­na­cak olan güb­re­nin mik­ta­rı­nı, ya­pı­la­cak olan top­rak ana­li­zi­nin so­nuç­la­rı be­lir­le­mek­te­dir. Hedef verim de­ğer­le­ri­ne ulaş­ma­nın yolu; doğru gübre, doğru mik­tar ve doğru zaman üç­le­me­si ile müm­kün ola­cak­tır”.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23