08 Mart 2019 Cuma 10:57
141 Okunma
KUMLUCA'DA DOMATEXPO FUARI AÇILDI

Kumluca ilçesinde bu yıl 6'ncısı düzenlenen Domates Yetiştiriciliği ve Teknolojileri Fuarı DOMATEXPO açıldı.

Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası'nın destekleriyle bu yıl 6'ncısı düzenlenen DOMATEXPO Kumluca Toptancı Hali'nde açıldı. Açılışa Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, İYİ Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, Kaymakam Hakkı Uzun, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çiftçiler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) Başkanı Murat Hüdavendigar Günay, DOMATEXPO Fuarı'nın yöre çiftçisi ve ülke tarımına yenilikler getirmesini temenni ettiğini söyledi.

BÖLGE ÇİFTÇİMİZİ DERİNDEN YARALAMAKTADIR
Fuarın tohumdan sofraya gelene kadar tarım üretiminin tüm anının ele alınabileceği güzel bir fuar olduğunu aktaran Günay, "Son aylarda tarım üretimi yine ülke gündeminin en başında yer almaya devam ediyor. Önce enflasyonun sorumlusu olarak gösterilen tarım ürünlerimiz, hal yasası, üreticilerimize çeşitli kesimlerden yöneltilen haksız ithamlar, doğal afetler maalesef bölge çiftçimizi derinden yaralamaktadır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen böyle güzel bir fuarın organize edilmesi çiftçimiz için olumludur" dedi.

KUMLUCA'YA DOĞALGAZ İSTİYORUZ
Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökçe, özellikle bu yıl yaşanan doğal afetlerden bölge çiftçisinin etkilendiğini, bu konuda yetkililerden bir an evvel zarara uğrayan çiftçilere yapılacak olan desteklemeleri hızlandırması konusunda yardım beklediklerini belirtti. Kökçe, bölge tarımının artırılması için doğalgaz, enerji desteklemeleri gibi konularda da destek beklediklerini kaydetti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, tarım sektörünün sadece Türkiye'de değil dünyada bile en önemli sektör olduğunu, bunun da en önemli göstergesi olarak Rusya'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında yapılan görüşmede tarımın ele alındığını söyledi. Ziraat Odası başkanının konuşmasında çiftçilere yapılacak olan desteklemelerin arttırılmasını talep ettiğini ifade eden Türel, şöyle dedi:

ENERJİYİ BEDAVA KULLANDIRIYORUZ
"Biz çiftçimize desteğimizi her alanda olduğu gibi yapıyoruz ve yapmaya da devam edeceğiz. Çiftçilerimize sulama sistemlerindeki enerjiyi bedava kullandırıyoruz. Tarımda girdi maliyetlerini düşürmek için kuracağımız tarım marketleriyle maliyetleri düşüreceğiz. Gübre, solarizasyon gibi temel girdi maliyetlerini çiftçimize uygun fiyata çekeceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak yeni dönemde fide konusunda da desteklemelerimiz olacak."

KOMİSYONCULUK KALDIRILIRSA ARZ VE TALEP DENGESİNİ KİMSE SAĞLAYAMAZ.
İyi Parti Antalya Milletvekili Hasan Subaşı, "elma ve portakal üretiyorum ama 20-30 yıl önce diktiğim bahçelerinin ürününü 1 liraya satarken 25 yıl sonra 1 liraya satıyoruz ama girdi masraflarımız yüksek olduğu için üretici kazanç elde edemiyor. Ticaret Bakanı, Genel Müdür Yardımcısıyla komisyonculuğunun kaldırılmasını tartıştım. Komisyonculuğu arada fark alarak ürünün fiyatını yükselten kişi olarak tanımladı. Komisyoncu aracı tefeci ithamlarında bulunuluyor. Oysa komisyoncu gecenin yarısında milyonlarca ton malı toplayan ve satabilmek için pazar açan serbest piyasa ekonomisini oluşturan kişidir. Komisyonculuk kaldırılsa arz ve talep dengesini kimse sağlayamaz. Komisyonculuk tek pazarlama merkezidir" dedi.

FİDELERDEKİ YÜZDE 18 KDV KALDIRILMALIDIR
Toptancı hallerinin üretici ve tüketicilerin buluştuğu nokta olduğunun altını çizen Milletvekili Hasan Subaşı, "değerli milletvekillerim hal komisyonculuğun kaldırılması hakkında sağlıklı bir fikir üretilmiş değildir.Tartışarak uğraş vermeliyiz. Fidelerdeki yüzde 18 KDV kaldırılmalıdır ki çiftçi rahat bir nefes alır. Bu bölgenin insanları olarak üretici ve tüketici olduğumuza göre sorunları çözmek ve doğru yasa çıkarmak için birlikte hareket etmeyi teklif ediyorum. Ankara'da mücadelemizi hep birlikte vermeyi teklif ediyorum" dedi.

ANTALYA, ÜLKEMİZ ÖRTÜALTI ÜRETİMİNDE YÜZDE 51’LİK PAYA SAHİP
CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, "Antalya 138 bin çiftçi ailesiyle 81 milyonluk Türkiye'ye 6 milyon ton sebze üretiyor. Antalya, ülkemiz örtüaltı üretiminde yüzde 51’lik paya sahip. Üretim miktarı 3,2 milyon ton. Bu üretimle Antalya ülkemizde birinci sırada yer alıyor. Öte yandan 2018 yılında Türkiye genelinde yaş sebze meyve üretim miktarı 30 milyon ton oldu. Antalya'mızda ise toplamda 6 milyon 82 bin ton üretim gerçekleşti. İhracat geliri ise 1 milyar 874 milyon 543 bin 283 lira oldu. Yani Türkiye üretiminin 5’de 1’ini omuzlamış durumdayız. Antalya bu başarıyı, Tarım İl Müdürlüğü rakamlarına göre, 138 bin çiftçi ailesiyle sağladı" dedi. Özer sözlerini şöyle sürdürdü:

TÜKETİMİMİZ ÜRETİMİMİZDEN DAHA HIZLI
"Nüfus yüzde 17 artmış, tarım yüzde 12 küçülmüş. Makas yüzde 29 olmuş. Bu şekilde giderse beslenemeyen bir tarım, beslenemeyen bir sistemi her tarafta göreceğiz. Bunu artık Türkiye'ye Hükümet Sistemi de söylüyor. Tüketimimiz üretimimiz den daha hızlı. Yapmamız gereken girdileri düşürerek, hesaplı üretimi gerçekleştirmektir. Tarım Kanunu 21. maddesi ne diyor; Milli gelirin yüzde 1 tarım ve hayvancılığa destek olarak verilir deniliyor. Bir hesap yaptık 2006'dan 2018 yılına kadar 26 milyar lira destek verilmiş. 2006'dan beri tarıma verilmesi gereken destekler verilmiş olsaydı, kendi getirdikleri tarım yasasına muhalefet edilmemiş olsaydı, bugüne kadar bu destekler verilseydi, tanzim satışları kurulmasına gerek yoktu."

BENİM VE PARTİMİN BAYRAK SEVGİSİNİ KİMSE SORGULAYAMAZ
Kumluca'da son zamanlarda yaşanan bayrak tartışmasına da değinen Özer, "Kumluca’da bir bayrak meselesi aldı başını gidiyor. Son günlerde Bayrağa karşı saygısızlık söyleniyor. Bunu muhataplarına özellikle söylüyorum. Arkadaşlar da kendileri de buradalar. Cumhuriyet Halk Partisi'nin, millet ittifakının, hiçbir yöneticisi, milletvekili, hiçbir yöneticisi o şerefli bayrağın gölgesinde büyük onur ve gurur duyar. Kendileri FETO soruşturmasından geçenler, benim bayrağımı sorgulayamazlar. Benim ve partimin bayrak sevgisini kimse sorgulayamaz. Herkesi kendine gelsin, şiddetle kınıyorum.

TARIMDA TÜRKİYE 7. ÜLKE KONUMUNDA
Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, "Ak Parti iktidara geldiğinde Avrupa'da 4 büyük tarım ülkesi, örtü altı tarımda Avrupa’nın en büyük ülkesi ve partimiz iktidara geldiğinde de tarımda dünyada 15. sırada olan ülkemiz şu an 7. ülke konumunda. Mecliste muhalefet Milletvekilleri Tarım Bakanlığının verilerine bakmıyorlar mı? 17 yıl önce tarımsal ihracatımız 3 Milyon Dolarken, 18 milyar dolara yükselttik. 15 yılda dış ticarette 64 Milyar Dolarlık tarım ihracatı yapıyoruz" dedi. Uslu sözlerini şöyle sürdürdü:

İSRAİL'E BİLE DOMATES İHRAÇ EDEN BİR ÜLKEYİZ
"İktidara geldiğimizde çiftçiye 1,5 Milyar destek veriliyordu. Bugün çiftçiye her yıl 17 milyar Türk Lirası destekliyoruz. CHP iktidarı tarıma daha çok destek verseydi de biz üzerine güzel işler inşa etseydik. İktidara gelmeden 23 milyar İMF borcumuz vardı. İMF’ye borç sıfırlandı. AK Parti iktidarından önce domates ihraç edilmiyordu ve şu anda ihraç edilmeye başladı. Farklı ülkelere domates ihraç eden İsrail'e bile domates ihraç eden bir ülkeyiz. Çiftçinin 70 yıllık rüyası olan TARSİM 2006 tarihinden itibaren Ak Parti başlattı. Antalya'da 10 yılda 214 Milyon hasar tazminatı ödendi. 2017 yılında afette zarar gören vatandaşlara 10 milyar Türk Lirası gönderildi. Maliye Bakanımız açıkladı. Bu yılki zarar gören çiftçimize TARSİM'den 36 Milyar Türk Lirası ödendi. Geçenlerde gerçekleşen afette hasar tespitleri yapıldı ve askıya çıktı. Gereken ne ise yapacağız. Biz her zaman çiftçinin yanındayız. Bizim bir sloganımız var, onlar konuşur Ak parti yapar."

KOMİSYONCULUK KALDIRILMAYACAK
Komisyonculuğun kaldırılmayacağını dile getiren Uslu, "Ben bölgenin evladı, Kumluca'nın damadı, Finike'nin evladı, Kaşlı olarak çiftçinin ne kadar değerli, ne kadar fedakâr olduğunu, ellerinin nasırlı olduğunu biliyorum. Komisyonculuk kalkmayacak adı değiştirilecek ve üretici temsilcisi ismini alacak ve komisyoncuya yapılan olumsuz algıyı değiştirmeyi hedefledik" dedi.

TÜRKİYE'DE TARIM KONUSUNDA KUMLUCA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP
Kaymakam Hakkı Uzun da Türkiye'de tarım konusunda önemli bir yeri olan Kumluca'da böyle bir fuar organizasyonunun yapılmasının, bölge çiftçisinin tarım konusunda geldiği başarılı noktayı gösteriyor olması adına önemli olduğunu ve bu fuarların çiftçilerin çağın teknolojileriyle buluşturulması için büyük destek sağladığını söyledi. Fuar için emeği geçenlere teşekkür eden Uzun, fuarın gelecek yıllarda da gelişerek devam etmesi temennisinde bulundu.

Yapılan duanın ardından açılışı gerçekleştirilen DOMATEXPO, cumartesi gününe kadar açık kalacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23