Sevgili okuyucularım, En son yazmış olduğum yazımda ülkemizde otizm spektrum bozukluğu tanısı almış bireylerin eğitim süreçlerinden ve bu süreçte ailelerin yaşadığı zorluklardan bahsetmiştim. Bu haftaki yazımda ise kaynaştırma eğitiminin özel gereksinimli çocuklar için öneminden bahsedeceğim.

Kaynaştırma eğitimi bireyselleştirilmiş eğitim programlarıyla özel gereksinimli çocuklarla, normal gelişim gösteren çocukların eğitsel ve sosyal yönden bütünleşmelerini sağlama işlemidir. Her insan da olduğu gibi özel gereksinimli çocuklarda diğer insanlarla sosyal etkileşim kurmak, çevresi tarafından saygı ve sevgi görmek, beğenilmek, taktir edilmek, kimseye ihtiyaç duymadan ve bağımlı olmadan yaşamak istemektedirler. Bu durum onların en temel hakkı olduğu gibi, toplumsal bütünlüğün ve kalkınmanın da temelidir. Özel gereksinimli çocuklara verilen eğitimin kalitesi ne kadar iyi olursa olsun, sonuçta onu yaşadığı toplumun bir üyesi haline getirmiyorsa ve kabul görmekte sıkıntılar devam ediyorsa verilen kaliteli eğitim işe yaramayacaktır. Bu nedenle kaynaştırma eğitimi, herhangi bir alanda yetersizlik çeken çocuğun devam ettiği okullarda önemli bir hizmet alanı olarak görülmektedir ve kaynaştırma eğitimi sırasında bir takım tedbirlerin alınması gerekmektedir. Kaynaştırma eğitiminin hem özel gereksinimli çocuklara hem de normal gelişim gösteren çocuklara yararları vardır. Özel gereksinimli çocuklar akranlarıyla birlikte oldukça, onlarla sosyal etkileşime, iletişime girdikçe kendilerini onlardan biri gibi görecektir. Herhangi bir yetersizlik çeşidiyle etiketlenmek, ister istemez çocukta bir dışlanmışlık hissi yaratıyor. Kaynaştırma eğitimi özel gereksinimli çocuklarda etiketlemeden ve toplumun tutumundan kaynaklanan dışlanmışlık duygusunu en hafif düzeye indirmesi bakımından önemli bir yer tutar. Özel gereksinimli çocuklar akranlarıyla birlikte sosyal etkinlikler yaptıkça, iletişime girdikçe özgüvenleri artacaktır.
Akranlarıyla birlikte yaptığı grup ödevleriyle birlikte sorumluluk bilinçleri artacaktır. En önemlisi de özel gereksinimli çocuklar kendilerinin bir işe yaradığını düşünecek ve bu düşünce onların hayatlarında önemli olumlu değişikliklere, davranışlara yol açacaktır. Normal gelişim gösteren bir çocuk kaynaştırma eğitimi sayesinde farklılıklarla iç içe yaşamayı öğrenecektir. Sosyal sorumluluk bilinci de artacaktır. En önemlisi de artık bireysel farklılıkları normal görmeye başlar ve farklılıklarla ortak bir yaşamın olabileceğini anlar.

Kaynaştırma eğitiminden, kaynaştırma eğitiminin özel gereksinimli çocuklar ve normal gelişim gösteren çocuklara sağladığı yararlardan bahsettikten sonra şunları da söylemek istiyorum.

Ülkemizde ders zilleri biliyorsunuz ki bu haftayla beraber çalmaya başladı. Binlerce çocuğumuz okullu oldu ve okulla buluşmanın heyecanını yaşıyor. Heyecanı yaşayan sadece okullara başlayan çocuklarımız değil ebeveynlerimizde en az çocuklarımız kadar heyecanlı. Çevremde de gözlemliyorum okullar açılmadan önce ebeveynlerimiz en iyi öğretmeni bulma çabası içindeler. Onlara da hak veriyorum söz konusu çocuk ve en değerlileri böyle bir çabaya, heyecana girmeleri oldukça normal. Fakat bu heyecan ve en iyi okula, öğretmene ulaşma çabaları bazen iyi sonuçlar doğurmuyor. Okullarımız şu an açıldı ve ilk haftalar sizde biliyorsunuz ki ebeveynlerde çocuklarıyla birlikte okullara gidiyorlar bazen sınıfta da beraber oluyorlar çocuklarının uyum süreçleri daha kolay ilerlesin diye. Bu haftalarda çocuklarının sınıfında özel gereksinimli bir kaynaştırma öğrencisi olduğunu öğrenince bir endişelenmeler, şüpheler başlıyor. Onlar düşünüyorlar ki çocuklarına bir şeyler bulaşır, akademik eğitimleri zarar görür. İlk sınıf öğretmenleriyle sonra da okul idaresiyle iletişime geçip sınıflarındaki kaynaştırma öğrencisi, özel gereksinimli çocuğu barındırmamak için elinden geleni yapıyorlar. Kaynaştırma eğitimi yasal bir hak olduğu için bu olumsuz tavırlar resmi bir sonuç doğurmuyor ama yine üzülen, istenmeyen, dışlanmışlığı iliklerine kadar hisseden özel gereksinimli çocuk annesi ya da babası oluyor.

Böyle şeyler yaşanmasın diye... Sevgiler.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23