Antalya 12°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

İş kazası 2 farklı kanunda tanımlanmaktadır. Öncelikle iş kazasının ne olduğuna değinip geçtiğimiz ay bana ulaşan iki mağduriyetin ki bu da ;işverenin bilgisi haricinde çalışanın hastaneye gidip başına gelen olayı çalışırken olmuştu demesi sonucu görevli doktorun sisteme “iş kazası” olarak kaydetmesi ve bu iş kazasından -ki çok basit vakalar bunlar- işverenin haberi olmamasından dolayı “İş kazasını bildirmemesi sonucu gelen cezalar” hakkında olacak.
İş kazası tanımı ilk olarak 31.5.2006 tarihinde kabul edilen 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunda tanımlanmıştır.
İŞ KAZASI TANIMI
• Sigortalının işyerinde bulunduğu sırada ( ne iş yaptığına bakılmaksınız )
• Sigortalının işveren tarafından görevle başka bir yerde çalışma yaparken
• Kendi nam ve hesabına sigortalı çalışanın iş yaparken başına gelen
• İşveren tarafından dışarı bir iş için gönderilen çalışanın henüz o işe başlamadan
• İşveren tarafından sağlanan servis aracı ile işe giderken ya da gelirken
Sigortalıyı hemen ya da sonradan bedenen veya ruhen engelli hale getiren olaya iş kazası denir.
Bundan yaklaşık 8 sene sonra çıkan ve Türkiye’nin ilk İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu olup tüm çalışanları kapsayan 6331 sayılı kanunda ise bu tanım biraz değiştirilerek İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünüruhen ya da bedenen engelli hâle getiren olayı olarak belirlenmiştir.

Her iki kanun da yürürlükte olması nedeni ile her iki tanımda kanuna tabii olma durumunuza göre bildirim yükümlülüğü bulunmaktadır.

Özetleyecek olursak ister kendi nam ve hesabına çalışan sigortalı olun, ister başka bir yerde işveren tarafından sigortalı olun yukarıda belirtilen tanımlarda bir olay sonucu hastaneye giderseniz bu olay iş kazası olarak kayıtlara geçebileceğinden Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sistem üzerinden kazanın içeriği hakkında ki bilgilerin bildirilmesi zorunluluğu vardır.

BİLDİRİMİN SÜRESİ
Başka bir yerde sigortalı çalışanlarda bildirim kazanın meydana geldiği günden sonraki 3 iş günü içerisinde,
Kendi nam ve hesabına çalışan kazalının 30 günü geçmeme şartı ile bildirim yapmaya elverişli olduğu günden itibaren 3 iş günü içinde bildirimde bulunması gerekmektedir.

Bu bildirimde hafta sonları hesaba katılmamalıdır. Örneğin Cuma günü meydana gelen bir kazanın bildirimi hesaplanırken Cumartesi ve Pazar geçilir ve Pazartesi 1 , Salı 2, Çarşamba 3 şeklinde bildirim süresi hesaplanır.
Daha önce hiç bildirim yapmamışsanız son güne kadar beklememenizi tavsiye ederim. 6 yıldır o kadar çok iş kazası bildirimi yaptığım halde çalışan ve kaza ile ilgili doğru bilgileri bulma , olayın oluşuna göre açılır listelerden -ki iç içe onlarca birbiri ile ilintili liste var- seçim yapma bazen saatlerimi alıyor. 
Bir muhasebeci arkadaşım ilk iş kazasını sisteme bildirmek için sisteme girip 1.gün doldurmaya başladığını ve 3.güne kadar anca kaydı bitirdiğini söylediğini hatırlatır bir an önce bildiriminizin doğru bir şekilde sisteme yüklediğinizden emin olmanızı tavsiye ederim. Bu arada bildirim süresi içerisinde girilen bilgileri değiştirme imkânınız vardır.

BİLDİRİM YAPMAMA YA DA GEÇ YAPMA CEZASI
Geçtiğimiz ay bir işverenime 6331 sayılı kanunun 26.madde 1.fıkra c bendi ve 3.fıkra uyarınca 5737 TL idari para cezası geldiğini ve maalesef ki işverenin bilgisi haricinde çalışanın hafta sonu tatilinde sağlık kuruluşuna giderek tedavi olması esnasında soru üzerine iş yaparken oldu cevabına istinaden “iş kazası” olarak girilmiş ve bildirim süresi aşımı nedeni ile bu ceza ödetilmiştir.

NE YAPMALI
Çalışanlarınıza özellikle hastaneye gittiklerinde ister iş günü ister tatil günü rapor almasalar dahi size bilgi vermelerini sağlamalısınız.
Daha kesin bir sonuç isterseniz de işyerinin e-bildirge kullanıcısı üzerinden iş kazası bildirim ekranında işyerine ait bir iş kazası tanımı girilip girilmediğini 3 günde 1 kontrol etmeniz kesin sonuca ulaştıracaktır.
Maalesef size bir çalışanınıza ait iş kazası var bunu bildirin diye bir bilgi gelmemesi de oldukça düşündürücü aslında. Bence e-tebligat sistemi gibi bir sistem üzerinden işverene mail yada sms yolu ile bilgilendirme mesajı gitmesi bu şekilde ki mağduriyetlerin önüne geçecektir.

Kazasız belasız günler dilerim

Mehmet YILDIRIM 
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
Bilgisayar Mühendisi

isguzman07@gmail.com
0 532 594 4709

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23