Şairlerden biri “Tanrıyı sevdiğim için taparım, Milletim için görevimi yaparım.” Diye söylemiştir. Gerçekten Allah’tan korkmayıp, Allah’a gönülden ve severek inanmaktır önemli olan. Bu cümleden olarak seneler öncesinde yazdığım bir yazıda “düşünce eyleminden hareketle Tanrı’nın varlığının bulunabileceğini” yazmışım. Yine aynı düşüncedeyim. Tanrı’nın varlığını kabul etmek için akıl ve düşünce kalıplarını sonuna kadar açmak yeterli olacaktır.

İnsanlardan büyük bir çoğunluk kendi halinde olabilir. Belli bir öğretim gördükleri, belli bir kazanç sağlayarak yaşamlarını devam ettirdikleri, yetenekleri doğrultusunda iş yaptıkları söylenebilir. Bu kişilerin kendi anlayışlarına göre geliştirmiş olduğu bir dünyaları vardır. Temel düşünce önce geçimdir. Böyle kişiler kendi dünyasında basit denebilecek bir yaşam sürdürmektedir. Gözleri açılmamıştır. Kurnazlık nedir bilmezler. Her halleriyle saftır, temizdir, samimidir. Bu kişilerin sayısal oranı ülkemizde diğer insanlardan daha fazladır.

Kendi hallerinde olmayan, kurnaz, açıkgöz, hileci kişiler de vardır. Bunlar asalak geçinmeye yatkın olanlardır.Başkalarının zaafından yararlanmak onlara göre büyük bir beceridir. Kendi hallerinde basit bir yaşam sürdürme düşüncesinde olan, saf ve temiz insanları istismar etmekten uzak kalmazlar. Onlara göre istismar kapısı inançlar ve dinsel duyguları yönetmektir. İstismarcı, açıkgöz, uyanık olanlar böylelikle yolunu bulacaktır. Bunlar daha ziyade siyasiler arasında daha çok görülmektedir. Bunlara teslim olmamak, yalanlarına kanmamak vatandaşlık görevidir.

Uyanık geçinen bu kişiler Allah’tan korktuklarını söylerler. Bunların Allah’tan korkmalarından ziyade Allah’ı sevmeleri daha isabetli olacaktır. Allah sevgisi Allah korkusunun çok önündedir. Allah’ı seven bir başkasını aldatma yoluna gidemez. Bir başkasına kolay kolay haksızlık edemez.

Kendi halinde yaşamını sürdüren saf ve temiz insanlardan birisi olarak böyle kalmak isteniyorsa kalınmalıdır.
Uyanık olan, uyanık geçinen kişi veya kişiler, lütfen inancıma ve dinsel zaaflarıma dokunmayın ve istismar etmeye kalkışmayın. Şu anda yaşanan bir kaos ortamı varsa bunda istismarcıların payı büyüktür. Din, iman, günah biliyorsanız en büyük günah bunlardır.

Sevgiden yana, iyilikten yana olmak hiçbir zaman kayıp değildir. Biraz gönül zenginliğiniz olsun. Sevgi dünyasında yeriniz bulunsun. Açıkgözler olarak yalnız başkalarını aldatmayı, kandırmayı düşünmeyin. Belki kendinizi kandırdığınızın farkındasınız. Tanrı’yı da kandırdığınızı sanıyorsunuz. Sizlerin en büyük yanılgısı budur. İzlemiş olduğunuz bu yol ve yöntemin sizi nereye götüreceğini biliyorsunuz.
Sizlerden büyük Allah var. Üçkâğıtçılığın yolu pisliğe çıkar. Tekrar tekrar söylüyorum; İnancıma dokunmayın. Benim inancım kendime. Sen kendi inancını kendine sakla. Benim inancıma karışma, karışırsan öfkem tepeme çıkar bozulurum.
Sevgi ortamlarında insanca yaşamak istiyorum. SONSUZ SEVGİLERİMLE…

Cafer GÜNDOĞDU
İletişim:0539 979 35 29

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23