İlçemizde yapılmakta olan Sosyal Güvenlik Kurumu Hizmet Binası tamamlandı. Bu günlerde Antalya Sosyal Güvenlik Kurumu Kumluca Merkez Müdürlüğümüz oraya taşınacak ve kendi yerinde İlçemize ve yakın İlçelerimize hizmet verecek. İlçemize hayırlı ve uğurlu olsun.

Kumluca da Sosyal Güvenlik Kurumu Merkez Müdürlüğünün kurulması ve yeni yapılan binanın oluşumunun nasıl olduğunu bu işlemlerin başından beri içinde olan bir kişi olarak siz okurlarımla paylaşmak istedim.

2004 yılı Nisan ayı sonlarıydı. Kumluca'da bulunan Muhasebeci arkadaşlar Antalya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Kumluca Temsilciliğinde yaptığımız bir toplantıda Kumluca da bir SSK hizmet birimi açılması için başvuru yapma kararı aldık. O zamanlar henüz SGK kurulmamıştı. Antalya İlçelerinde de sadece Alanya'da böyle bir birim vardı.

O zaman İlçe Temsilcimiz Neslihan Sungur Midilli idi. Onun öncülüğünde Kumluca Belediyesi, Kumluca Ticaret ve Sanayi Odası, Kumluca Ziraat Odası ve Kumluca Esnaf Odasını ziyaret ederek fikirlerini aldık. Onlardan da tam destek alarak Yer temini ve oluşacak birimin tefrişini Kumlucalılar olarak yapacağımız taahhüdü ile ortak hazırladığımız dilekçeyi SSK İl müdürlüğüne sunduk.

İlden olumlu bir raporla Ankara'ya giden Dilekçemiz 45 gün gibi bir sürede Çalışma Bakanlığı İş Müfettişleri Kurulu Başkanı Faik beyin desteği ile SSK Kurumu yönetiminden geçti. Faik bey yeni oda temsilcimiz Rıdvan Falay’ın Babası ile Kardeş çocukları idi.

2004 yılı ortalarında SSK da sonuçlanan isteğimiz Devlet personel başkanlığından aylar sonra geri döndü. Onun üzerine dönemin Milletvekili Osman Akman'ın girişimleri ile bu engelde aşıldı. Ama bu işlemler bitinceye kadar SSK kapanarak SGK oldu.

Sosyal Güvenlik Kuruluşunun ilk günlerinde eski çalışmalardan ötürü Kumluca Merkez Müdürlüğü açıldı ve Mehmet Çoban Müdür olarak atandı. Kumluca Belediyesi Otagar içinde bir bölümde Müdürlük Hizmet vermeye başladı. Kumlucalı Muhasebeciler ile iyi bir iletişim içinde bulunan Mehmet Çoban Kurumun kendi binası olması yönünde geldiği günden itibaren çalışmalar başlattı.

2011 yılında Kaymakamlık Lojmanının yanında bulunan yer tamam derken başka bir kurumun talebi ile engellendi. 2012 yılında şimdiki binanın yapıldığı yer bulundu. 
Yer 1650 m2. Civarında 2 parçadan ibaretti. SGK yerin tahsisi için Mal Müdürlüğüne talepte bulundu. Mevcut yer İmar Planında Eğitim yeri olarak geçiyordu. Tahsisin yapılabilmesi için Yerin İmar Planında Kamu Kurumu olarak geçmesi lazımdı. Mal Müdürlüğü Milli Emlak Şefliği de Kumluca Belediyesine yazı yazarak İmar planı değişikliği talebinde bulundu.

Eylül 2012 Meclis toplantısında görüşülmeye başlayan istek Tüm meclis üyelerinin desteği ile kabul edilerek Aralık 2012 tarihinde kesinleşti. Defterdarlıktan 2013 Mart ayı sonlarında Milli Emlak Genel Müdürlüğüne yazılan yazı Nisan ayının İlk günlerinde Milli Emlak Genel Müdürlüğüne ulaştı. Buradan da Kumlucalı Milli Emlak Kontrolörü Emine Karakuş kızımızın desteği ile hemen Başbakanlığa yazıldı. Tabi burada Ekim-Kasım ayında gelen evraklar ile birlikte bizimki de yazıldı. 
Yazılan bu yazıyı Bakan veya Müsteşar imzalaması gerekiyordu. Oda uzun bir zaman alıyordu. İmza işinin biraz hızlanması için İlçe başkanımıza gittim. Oda Milletvekili danışmanını aradı ve durumu bildirdi. Ama danışman evrakı takip ediyordu. Bize takip eden değil evrakı imzalattıracak birisi lazımdı. Şeker hastası olduğum için herhalde birazda sabırsız idim.

Mayıs ayı sonlarında O anda Suriyelilerle ilgili koordinatör vali olan Veysel Dalmaz’ı aradım. 25 Mayıs günü Ankara'ya geldi ve öğleden sonra aradı. 2 gün içinde imzalanacak dedi. Ertesi gün evrakın imzalandığı haberini aldık. Bu arada geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Veysel Dalmaz Valimizi Rahmetle anıyorum. 
Başbakanlıkça 16 haziranda imzalanan evrak ile gerekli tahsis yapılmıştı. Temmuz 2013 ayında da yapılan bu tahsis yerine yer bir takas sonucu SGK'nın kendi malı haline dönüştü 
2014 yılı Mart ayında Zemin etüdü ihalesi yapıldı. Buda inşaat yapılabilmesi için ilk hareketti. İlgili Firmanın Mühendisi ve Araçlar Kumluca’ya geldiğinde yer boş değildi. Yerde bir firmaya ait seralar vardı. Firma yetkilisi bırakıp gidecekti. Ama dönemin Kaymakamı Canan Hançer Baştürk hemen yıkımın gerçekleşmesi talimatını verince Firma bu duruma meydan vermeden gece seraları boşaltarak ertesi günü zemin etüdünün yapılmasını sağladı.

2014 yılı Kasım ayı sonlarında İhale aşamasına gelindiğinde tek pürüz iki parça olan tapunun tek parça haline gelmesi vardı. Onun içinde Belediye Encümeninin bir kararı vardı o kararda hemen alındı. İzinde olan tapuda imza yetkili SGK merkez Müdürü Mehmet Çoban hemen Kumluca'ya döndü ve gerekli işlem tamamlandı. Artık ihalenin önünde hiçbir engel kalmamıştı. Ama Devletin işlemleri gereği sıramızı beklememiz gerekiyordu.

O sıramızda Merkez Müdürü Mehmet Çoban’ın Buradan ayrılmış olmasına rağmen girişimleri sonucu 2017 yılında yapıldı ve inşaat başladı. İnşaatın 2017 sonunda bitmesi gerekirken ilgili müteahhit işi tamamlamadı. Yasal süreç 2018 Şubat ayı sonunda bitti ve binanın tamamlanması için yeni bir ihale yapılması gerekiyordu. Biraz gecikmeli olsada oda tamamlandı ve bina geçte olsa bitti.

Ben burada bu binanın yapılması için ilk adımı atıp, buradan ayrılmış olmasına rağmen sonuna kadar takip eden eski Merkez Müdürümüz Mehmet Çoban’a, Mehmet Çoban’ın hep yanında olan Kumlucalı Muhasebecilere (Birileri güvenmese de), Mevcut Merkez Müdürümüz Meltem Dilekçan’a, 2009-2014 dönemi Başta Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya olmak üzere Belediye Meclis üyelerine, Kumluca Belediye İmar Müdürü Şakir Yıldırım bey ve İmar Müdürlüğü Personeline, Milli Emlak Şefimiz Eyüp Albayrak, Ankara Milli Emlak Kontrolörü Emine Karakuş, Eski vali Rahmetli Veysel Dalmaz, bunun yanında Antalya Defterdarlığı, Maliye Bakanlığı, SGK başkanlığında emeği geçen herkes’e teşekkür ediyorum.

SGK BİNAMIZ HAYIRLI VE UĞURLU OLSUN, ALLAH İÇİNDE ÇALIŞANLARA HUZURLU BİR ÇALIŞMA ORTAMI NASİP ETSİN.
HOŞCA KALIN, DOSTÇA KALIN, SAĞLIKLA KALIN…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23