Antalya 41
açık
BİST
1402.29
ALTIN
486.15
DOLAR
8.3573
STERLİN
11.6212
EURO
9.9413
02 Mart 2020 Pazartesi 17:36
230 Okunma
İdlib Şehidi Turgut Burkay Korkmaz On Binlerle Son Yolculuğuna Uğurlandı

Şehit Tur­gut Bur­kay Kork­maz'ın yak­la­şık 2 hafta önce izin için Fi­ni­ke'ye gel­di­ği, te­le­viz­yon­da şehit ha­be­ri iz­ler­ken an­ne­si Fatma Kork­maz'a, "Anne ben de böyle ge­le­ce­ğim, sakın ağ­la­ma" de­di­ği öğ­re­nil­di.

Su­ri­ye'nin İdlib ken­tin­de dü­zen­le­nen hava sal­dı­rı­sın­da şehit olan 33 as­ker­den biri olan, Hatay 51. Ko­man­do Tugay Ko­mu­tan­lı­ğı em­rin­de gö­rev­li Pi­ya­de Uzman On­ba­şı Tur­gut Bur­kay Kork­maz için bugün ce­na­ze tö­re­ni dü­zen­len­di. Dün akşam as­ke­ri uçak­la ge­ti­ril­di­ği An­tal­ya Hava Mey­dan Ko­mu­tan­lı­ğı'nda kar­şı­la­nan şe­hi­din Türk bay­ra­ğı­na sa­rı­lı naaşı, bu sabah An­tal­ya Eği­tim ve Araş­tır­ma Has­ta­ne­si mor­gun­dan alı­na­rak, yüz­ler­ce araç­lık kon­voy eş­li­ğin­de ilk ola­rak, anne Fatma ile baba Salih Kork­maz'ın ya­şa­dı­ğı Fi­ni­ke il­çe­si­ne bağlı Tu­run­ço­va Ma­hal­le­si Topal Sokak No 13/1'deki evi­nin önüne ge­ti­ril­di. Cadde, sokak ve iş yer­le­ri­nin Türk bay­rak­la­rıy­la do­na­tıl­dı­ğı il­çe­ye, jan­dar­ma es­kort­la­rı eş­li­ğin­de ge­ti­ri­len şe­hi­di, va­tan­daş­lar se­lam­la­dı.

AĞA­BEYİNİN TA­BU­TU­NU OK­ŞA­DI
Şehit Pi­ya­de Uzman On­ba­şı Kork­maz'ın ce­na­ze­si, evi­nin önüne ulaş­tı­ğın­da ise göz­ya­şı sel gibi aktı. An­ne-ba­ba Kork­maz güç­lük­le ayak­ta du­rur­ken, şe­hi­din 7 ya­şın­da­ki kar­de­şi Mu­ham­met Erol, ar­ka­daş­la­rı­nın yar­dı­mıy­la ara­cın ke­na­rı­na tu­tu­nup, ağa­be­yi­nin ta­bu­tu­nu ok­şa­dı. Kar­de­şin göz­yaş­la­rı her­ke­si ağ­lat­tı.

BAKAN ÇA­VU­ŞOĞ­LU İLE TE­LE­FON­DA GÖ­RÜŞ­TÜ
Aile­nin evi­nin önün­de ku­ru­lan ta­zi­ye ça­dı­rın­da, An­tal­ya İl Jan­dar­ma Ko­mu­ta­nı Tuğ­ge­ne­ral Tekin Ak­te­mur, baba Salih Kork­maz'a ta­zi­ye­de bu­lun­du. Şe­hi­din ba­ba­sı­nın elini bı­rak­ma­yan Ak­te­mur, "İyi bir evlat ye­tiş­tir­miş­sin. Allah razı olsun" dedi. Ta­zi­ye evine gelen AK Parti An­tal­ya Mil­let­ve­ki­li Atay Uslu da şehit ba­ba­sı­na baş­sağ­lı­ğı di­le­di. Mil­let­ve­ki­li Uslu, baba Salih Kork­maz'ı Dı­şiş­le­ri Ba­ka­nı Mev­lüt Ça­vu­şoğ­lu ile te­le­fon­da gö­rüş­tür­dü. 2 da­ki­ka­lık gö­rüş­me­nin so­nun­da baba Kork­maz, "Te­şek­kür­ler ba­ka­nım. Sağ olun, eksik ol­ma­yın" di­ye­rek te­le­fo­nu ka­pat­tı.
Şehit Pi­ya­de Uzman On­ba­şı Tur­gut Bur­kay Kork­maz'ın naaşı he­lal­lik alın­ma­sı­nın ar­dın­dan ce­na­ze na­ma­zı için Tu­run­ço­va Mer­kez Cami'ne ge­ti­ril­di.

'ANNE BEN DE BÖYLE GE­LE­CEĞİM, SAKIN AĞ­LA­MA’
Şehit Tur­gut Bur­kay Kork­maz'ın yak­la­şık 2 hafta önce izin için Fi­ni­ke'ye gel­di­ği, bir gün te­le­viz­yon­da şehit ha­be­ri iz­ler­ken, an­ne­si Fatma Kork­maz'a, "Anne ben de böyle ge­le­ce­ğim, sakın ağ­la­ma" de­di­ği be­lir­til­di. 2 ayda 2 kez Fi­ni­ke'ye izne gelen şehit Kork­maz'ın İdlib gö­re­vi son­ra­sın­da sev­di­ği kızla ev­li­lik için ha­zır­lık yap­tı­ğı da kay­de­dil­di. 4 kar­deş olan Şehit Tur­gut Bur­kay Kork­maz'ın Kırk­la­re­li'nde va­ta­ni gö­re­vi­ni ta­mam­la­dık­tan sonra yak­la­şık 2 yıl önce uzman erbaş ola­rak Türk Si­lah­lı Kuv­vet­le­ri'ne ka­tıl­dı­ğı öğ­re­nil­di.

ŞEHİT KORK­MAZ SON YOL­CU­LU­ĞU­NA UĞUR­LAN­DI
Pi­ya­de Uzman On­ba­şı Tur­gut Bur­kay Kork­maz için Fi­ni­ke il­çe­si­ne bağlı Tu­run­ço­va Ma­hal­le­si'ndeki ka­pa­lı pazar ye­rin­de dü­zen­le­nen ce­na­ze tö­re­ni­ne Sağ­lık Ba­ka­nı Yar­dım­cı­sı Halil Er­de­mir, An­tal­ya Va­li­si Münir Ka­ra­loğ­lu, Bü­yük­şe­hir Be­le­di­ye Baş­ka­nı Mu­hit­tin Böcek, AK Parti An­tal­ya Mil­let­ve­kil­le­ri Mus­ta­fa Köse, Atay Uslu ve Kemal Çelik, CHP Mil­let­ve­ki­li Aydın Özer, MHP Mil­let­ve­ki­li Ab­dur­rah­man Baş­kan, İYİ Parti Mil­let­ve­ki­li Hasan Su­ba­şı, Kepez Be­le­di­ye Baş­ka­nı AK Parti'li Hakan Tü­tün­cü, Kon­ya­al­tı Be­le­di­ye Baş­ka­nı CHP'li Semih Esen ile bin­ler­ce kişi ka­tıl­dı.

'ŞEHİDİMİZ TÜRKİYE'NİN EV­LA­DI'
Ce­na­ze na­ma­zı­nı kıl­dı­ran An­tal­ya Müf­tü­sü Osman Artan, "Şe­hi­di­mi­ze son görev için bu­ra­da­yız. Şe­hit­lik öyle bir makam ki; şe­hit­lik pey­gam­ber­lik­ten son­ra­ki en güzel makam. Ca­nı­nı Allah için, bay­rak için, vatan için feda eden ma­kam­dır. Anne ve ba­ba­sı­nın dı­şın­da şimdi 81 mil­yo­nun, he­pi­mi­zin ev­la­dı. Şe­hi­di­miz Tür­ki­ye'nin ev­la­dı. Gö­re­vi­mi­zi du­alar­la tek­bir­ler­le ye­ri­ne ge­ti­re­ce­ğiz" dedi.

Şehit Kork­maz'ın ce­na­ze­si öğle na­ma­zı­nın ar­dın­dan kı­lı­nan ce­na­ze na­ma­zı son­ra­sı Tu­run­ço­va Ma­hal­le­si Me­zar­lı­ğı'nda top­ra­ğa ve­ril­di.

'KA­PI­YI AÇ­TI­LAR MI SANA OĞLUM’
Öte yan­dan anne Fatma Kork­maz ya­nın­da­ki­le­re, oğ­luy­la en son 25 Şubat günü, gö­rün­tü­lü ola­rak gö­rüş­tü­ğü­nü, şe­hi­din "Anne sı­nır­dan 15 ki­lo­met­re içe­ri­de­yiz. Bir ka­pı­yı çal­dım açan yoktu" de­di­ği­ni ağ­la­ya­rak, an­lat­tı. Anne Kork­maz, "Ka­pı­yı aç­tı­lar mı sana oğlum" di­ye­rek, göz­ya­şı döktü. Acılı an­ne­nin, ya­nın­da duran kadın ast­su­bay­la­ra da, "Ba­ğı­rıp ça­ğır­ma­ya­ca­ğım. Oğ­lu­mun yü­zü­nü gös­te­rin. Tek is­te­ğim bu" dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.