29 Ağustos 2017 Salı 18:02
168 Okunma
 ATAY USLU TEKKE KÖYÜNDE ABDAL MUSA TÜRBESİNİ ZİYARET ETTİ
Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Anadolu'nun inanç coğrafyasında seçkin bir yeri ve gücü olan Abdal Musa Türbesini ziyaret etti, incelemelerde bulundu. Abdal Musa Türbesi Elmalı ilçesinin Tekke mahallesinde bulunmaktadır.

TEKELİ YÖRESİNDEKİ İLİM VE İRFAN İZLERİ
Antalya Milletvekili Atay Uslu inceleme esnasında şunları ifade etti: "Antalya'mız bir tarım şehri, bir turizm şehri ve bir kültür şehri. Antalya’mızın aşk ve yiğitlik havzalarında yetişmiş kültür çekirdekleri ekmiş, kültür hazineleri biriktirmiş irfan sahibi erenleri, ozanları gönül dünyasında önemli izler bırakmıştır. Torosların her karışında ilim, irfan izlerini "bakabiliyorsak" görebiliyoruz. Bu gün Elmalı ilçemizin Tekke köyünde bulunan Abdal Musa Türbesini ziyaret ettik. Burası Anadolu inanç ve kültür coğrafyasında önemli bir merkez. Abdal Musa ve Kaygusuz Türbesi ve Tekkesi, Batı Antalya'da, Tekeli yöresinde, Torosların zirvesinden, Akdeniz'e uzanan Sufi Yolu'nun önemli güzergahlarından. "

SUFİ YOLU PROJESİ İLE KÜLTÜREL HAZİNELERİMİZİ BÜYÜTEREK GELECEĞE TAŞIYORUZ
Atay Uslu, Sufi yolu projesinin kültürel hazineyi koruma ve inanç turizmini destekleme açısından önemli olduğunu belirterek şu bilgileri verdi: "Sufi Yolu üzerinde bulunan Sinani Ümmi, Vahibi Ümmi, Niyazi Mısri, Eroğlu Nuri, Abdal Kâfi, Bedir Hazretleri, Abdal Musa, Kaygusuz Abdal... Yörük erenleri, Türkmen ozanları, irfan sahipleri 950 yıl önce bu coğrafyaya kültür çekirdekleri ekmişler. O çekirdekler, o tohumlar bugün birer ulu çınar... O çınarlarla bu topraklar bize vatan oldu. Onun için bu değerleri, kültür mirasını koruyacağız, anlatacağız ve büyüterek geleceğe taşıyacağız. Türbe ve civarında restorasyon ve yenileme çalışmalarına ihtiyaç var. Vakıflar Genel Müdürlüğümüz, Kültür ve Turizm Bakanlığımız restorasyon projeleri üzerine çalışıyor. Proje çalışmaları bitince, uygulama çalışmalarına hızla geçilecek, türbe ve alan aslına uygun bir şekilde düzenlenecek."

ATAY USLU ELMALI'NIN TEKKE MAHALLESİNDE VATANDAŞLARLA 
Antalya Milletvekili Atay Uslu'ya inceleme sırasında Tekke Köyü Muhtarı Fehmi Durna Ve köyde dedelik geleneği sürdüren Hüseyin Eriş bilgiler verdi. Milletvekili Atay Uslu Tekke köylüleri ile de sohbet edip, yatırım ve projeler konusunda bilgiler verdi.

ABDAL MUSA VE KAYGUSUZ 
Anadolu’nun ünlü erenlerinden olan Abdal Musa Sultan, aynı zamanda bir ozandır. Elmalı'nın Tekke köyünde çeşitli dönemlerde onarım gören dergâhı, zaman içinde yıkılmış, günümüzde ise sadece Abdal Musa Sultan Türbesi kalmıştır. 
Türbe içerisinde Abdal Musa gibi halifesi Kaygusuz Abdal'ın da kabri bulunmaktadır. Kaygusuz Abdal Bektaşi edebiyatının kurucularından sayılır. Yunus Emre'nin açtığı yolda yürümüştür. Kaygusuz'a ait eserler şunlardır: Eserleri Divân, Sarây-nâme, Minber-nâme, Dil-güsâ, Gevher-nâme, Budala-nâme, Mesnevi, Muglâta-nâme, Esrâr-i Hurûf, Vücûd-nâme
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner24

banner23