Siyasetle uğraşanlar veya siyaseti meslek edinmiş olanlar göz önünde olan kişilerdir. Gündem genellikle siyasilerin konuşmaları ve eylemleri ile belirlenmiş olur. Televizyon haberleri çoğunlukla siyasilerle başlar siyasilerle biter.

Bunun dışında görsel yayınlarda bir de gün içinde yaşanmış olaylara haber olarak yer verilir. Haberleri daha ayrıntılı olarak gazetelerden öğrenmek mümkündür.

Gazeteleri olsun. Televizyonlar olsun amaçları doğrultusunda yayın yaparlar. Kamu yayıncılığını tarafsız olması tercih edilir. Yayınların tarafsız olması halinde tutarlılık olacak tutarlılık olduğunda kişilerin yanılma payları ikinci planda kalacaktır.

Taraflı yayınları izlemek ve okumak yanılmalar yaratacağından, yanılmamak için dikkatli olmakta yarar vardır. Yanlış bilgiler veya gerçek dışı anlatımlar insanlar için uygun değildir. Kandırılmak veya kandırılmak durmak şeklinde bir durum ortaya çıkar hoş değildir. Boştur. Mide bulandırır, kızgınlık yaratır. Konuşmalar aldatma göz boyama söz kalabalığı veya istismara yönelik olmamalıdır. İnsanlar yeterli bilgiye sahip olmayabilir bu durumdan yararlanıp kişilerin istismar edilmeleri ayıp olduğu gibi ahlak kurallarına da uygun düştü söylenemez.

Siyasilerin görevi milletin ve ülkenin çıkarlarını koruyup kollamaktır. Kamusal yaşamda nerede boşluk varsa O boşluğu siyasilerin tespit ederek onlarmaları istenir. O boşluğu siyasilerin tespit ederek onu onarmaları istenir. O boşluk bazı sorunlara yol açıyorsa, onları da ortadan kaldırmaktır. Görevleri farklı siyasi gruplar farklı siyasi düşünceler ortaya atacaktır. Siyasi gruplar sivil toplum örgütleri veya siyasi partiler arasındaki ilişkilerde işi olaya olaya dalmak işi hakarete dönüştürmek çirkin çirkin olduğu kadar da rezilliktir. Bu rezillikleri yaşamak istemiyoruz. Siyasilerin görevi yerleşik demokratik kurumları etkisiz etkisizleştirmek değildir. Onları güçlendirmektir. Siyasi yapılar arasında gelişigüzel suçlamalar yapılarak işin kolayına kaçmak ucuz siyasettir. Böyle siyasetin olmasına taraftar değiliz.

Onun için siyasete bir ciddiyet bir karete getirilmelidir. Aldatmak ve aldatılmaya yönelik olmayan sözler söylenmeli, insanlar umut verilmeli bir çıkış yolu ortaya konulmalıdır. Geleceğe dönük çalışmalar ortaya derli toplu eserler koya bilmenin yolları aranmalıdır. Helva yapmak için her türlü malzeme mevcuttur. Böyle olduğu halde ülke insanları olarak bir yana sıkıntı yaşamaktayız. İşlerin iyiye gitmediği fabrikaların yakılmasından anlaşılmıyor mu? Dükkânlar ticarethaneler çeşitli sektörlerde işyerleri kapanıyor. Acaba neden? Emekçi de sermaye sahibi de telaş içinde. İşçi işsiz kalma korkusu yaşıyor. Sermaye güven duymuyor. Yurtdışında transfer ediyor ülkemizin yeterli kaynakları olduğu halde yetişmiş ve yetenekli elemanlarımız yurt dışında yer bulabilmenin çabasını gösteriyor. Bütün bunlar neyin göstergesi? Laf cambazı, laf ebeliği, laf salatalığı insanlarımızın karnını doyurmuş durumda siyasiler olarak emeğimizin karşılığını alıyorsunuz. Onun için verdiğiniz aldığınızdan daha fazla olmalıdır. Verdiğiniz az, aldığınız fazla olursa kötülüğüm dokunmuş olur. Millete hizmet için seçtiğinizi düşünmek isteriz. Kamu mallarının kamu kaynaklarının satışı bittikten sonra durum ne olacak düşünceleri hep cüzdandan yana olmamalı biraz da vicdandan yana olmalıdır. Parola herkese ekmek herkese aç sıkıntılar iyicece artıyor, ağrıyor. Baş ağrıtıyor.

Bu gerçeklere kulak verilmelidir. Çarşıda pazarda ucuzluk olması insanları rahatlatıyor. Kazançlarla ekonomik şartlarının uygun olması insanları darda ve zorda bırakıyor. Ucuzluğun piyasa koşullarında yaşanması ne kadar iyiyse ucuzdur. Siyasette yaşanması çok kötü olarak karşımıza çıkıyor. Böyle siyasetten insanlar bakıyor. Bıkkınlık yaratmadan topu taca atmadan yaşanacak günlerin hesabı yapılmalıdır.

Yarınlara duyduğumuz güvenliğe dolu dolu yaşamak istiyoruz ve kısaca söylemek gerekirse ekonomik ucuzluk yarar, siyaseten ucuzluklar ise toplum sağlığı ve her açıdan zararlıdır. Herkese keyfinde bir yaşam dileklerimle ve sevgilerimle…
Cafer Gündoğdu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23