24 Ekim 2016 Pazartesi

Antalya'ya Deniz Biyolojisi Müzesi

Yaklaşık 500 tür deniz canlısının sergileneceği Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi, 16 Ocak Perşembe günü açılıyor.

12 Ocak 2014 Pazar 13:30
Antalya'ya Deniz Biyolojisi Müzesi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Oyuncak Müzesi, Soba Müzesi, Behlül Dal Sinema Müzesi'nden sonra kente Deniz Biyolojisi Müzesi'ni kazandırıyor. Yat Limanı'nda yapımı tamamlanan Deniz Biyolojisi Müzesi, 16 Ocak Perşembe günü saat 11.00'de hizmete açılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Antalya'yı bir müzeler kentine dönüştürdüklerini belirterek, "Müze halkımızın deniz canlılarını, nesli koruma altındaki türleri yakından tanımalarını ve deniz kültürünü benimsemesini sağlayacak" dedi.


ESNAFIN YÜZÜ GÜLECEK

Deniz Biyolojisi Müzesi'nin Yat Limanı'na yeni bir hareketlilik getireceğini de kaydeden Başkan Akaydın, "Yat Limanında gerçekleştirdiğimiz düzenleme çalışmaları bölgeyi eski cazibesine tekrar kavuşturdu. Oyuncak Müzesi'nden sonra Deniz Biyolojisi Müzesi de yerli ve yabancı turistin ilgisini çekecek. Yat Limanına gelen vatandaşlarımıza alternatif alanlar ürettiğimiz takdirde esnafımızın yüzü gülecektir. Kültür ve sanattan sonra Antalya'nın müzeler kenti olması adına attığımız bu adımlar çok önemli. Deniz Müzemiz Antalya'mıza hayırlı olsun" diye konuştu.


DENİZ CANLILARI TANITILACAK

Müzede, Türkiye'nin deniz biyolojik zenginliklerinin tanıtılacağını anlatan Başkan Akaydın, şu bilgileri verdi: "Deniz Biyolojisi Müzesi'nde, deniz canlılarının kurutulmuş, fiksatif çözeltiler içinde bozulmadan saklanmış örnekleri ile deniz memelileri gibi daha büyük cüsseli canlıların iskeletleri sergilenecek. Müzede denizlerimizin doğal ve kültürel değerleri tanıtılarak denizlerin korunmasına yönelik toplumsal ilgi ve hassasiyeti geliştirmek amaçlanmıştır. Nesli koruma altındaki deniz canlıları ve koruma statüleri, endemik ve egzotik türler hakkında eğitim ve seminerler düzenlenecek."


Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyolojisi Müzesi'nde çoğunluğu Antalya Körfezi'nden olmak üzere Türkiye'nin farklı denizlerinden yakalanan deniz kaplumbağası (Caretta caretta), 9 tür köpekbalığı, 10 tür yassı köpekbalığı, yaklaşık 150 tür kemikli balık, süngerler, mercanlar, karides, ıstakoz ve yengeçler, kabuklular, ahtapot, kalamar ve sübyeler, denizyıldızları ve denizkestaneleri olmak üzere yaklaşık 500 tür deniz canlısı sergilenecek. Müzede nesli koruma altında olan, endemik ve Kızıldeniz kökenli deniz canlıları hakkında da bilgilendirmeler yapılacak. DHA

    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV