Aman Elektrik Çarpmasın

Merhaba kıymetli okuyucularım. Bu gün bana ayrılan köşemde sizlere bu yıl adli görevlendirmelerimde en çok ölümlü iş kazası sebebi olan elektrik konusunda bilgilendirme yapacağım.

Hayatımızın olmaz ise olmazı, susuz, ekmeksiz yaşarım ama elektriksiz asla diyebilecek pek çok kişinin vazgeçilmez ihtiyacı olan elektrik konusunda ne kadar az bilgimiz olduğunu göreceğiz.

Türkiye’de ev elektriği olarak 220 Volt olarak belirlenmiş olup bu pek çok ülkede 110 Volttur. Elektrik bilgisinde 1000 Volt üzeri yüksek gerilim geçse de 50 Volt üzeri ölümcül olduğundan iş güvenliği açısından 50 Volt üzeri her doğru ve alternatif akım tehlikeli görülmektedir.Sadece gerilim değil akımın şiddeti de bu ölümcül etkide etken rol oynar.

Elektrik hayatımızın vazgeçilmezi olmakla beraber elektriğin kullanımında da bazı kanuni zorunluluklara riayet edilmesi gerekmektedir. Maddeler halinde yapılması gerekli hususlara kısaca bir göz atacak olursak

· Her ana ve tali panoların kaçak akım koruma anahtarı ile donatılması

· Pano önlerinde en az 1 metrekare büyüklüğünde yalıtkan paspas konulması

· Panoların gerilim olan kısımlarının yanlışlıkla teması önleyecek şekilde izole edilmesi

· Pano kapaklarının kapalı ve kilitli olması

· Panoların önlerine erişimi engelleyici depolama yapılmaması

· Pano yakınına kolay alevlenen maddeler konulmaması

· Yıllık tüm elektrik tesisatının yetkili firmalardan uygunluk raporlaması alınması

· Yıllık topraklama tesisatının kontrolünün yapılması

· Trafo olan tesislerde aylık yetkili kontrolü ve raporlaması

· Yalıtımı bozulmuş kablo ve ekipmanın kullanılmaması zorunluluğu vardır.

Ayrıca İşin ehli olmayan kişi ya da firmalara kesinlikle bakım onarım yaptırmamanız hem kanunen hem de vicdanen bir yükümlülüktür.

Elektrik ile ilgili iş kazalarında dikkatimi çeken en önemli husus, elektrik akımına maruz kalan kişinin elektrik tehlikesini önemsemesi ve elektrik konusunda korunma önlemlerinin alınmadan çalışma yapılmasıdır. Gizli bir tehlike olan elektrik , maruziyet ile anlaşılsa da artık iş işten geçmiş ve maruz kalan kişiye aşağıda listelediğim etkileri yapmaya başlamıştır.

Elektrik akımına maruziyet durumunda maruz kalınan elektriğin gerilimine, akımın şiddetine, akımın türüne ( Dc ya da Ac ) , maruziyet süresine, vücuda temas noktasına , bu noktanın iletim durumu , ortamdaki iletkenlik çevre şartları göre değişmekle birlikte kişide ciddi yanıklara, uzuv kaybına , organların parçalanmasına ve ya işlevini kısmen ya da tamamen kaybetmesine , kalp krizine , beyin ve beyincikte hasar oluşumuna , solunumun durmasına , körlüğe , konuşma kaybına ve daha pek çok etkiye sebep olmaktadır. Hatta 50 mA’lik kalp üzerine bir akım şiddeti kesin ölüm sebebi olabilmektedir.

Bu tabloda akımın şiddetine göre vücuda etkisi gösterilmektedir.

Akım şiddeti Fizyolojik belirtisi

0.01 mA Akımın hissedilme sınırı,elde gıdıklanma

1-5 mA Elde uyuşma, el ve kol hareketinin zorlaşması

5-15mA Elde, kolda kramp başlaması, tansiyon yükselmesi

15-25 mA Kasılmalar artar, ancak kalp etkilenmez

25-80 mA Tahammül edilebilir akım şiddetidir

80-100 mA Kalpte fibrilasyon meydana gelir, şuur kaybolur

Peki yukarıda ki hususları yaptık ama yine de bir kişinin elektrik akımına maruz kalmasına mani olamadık. Kaza anında nasıl bir refleks göstereceğiz ona bakalım.

Unutmayın “ ÖLÜ KAHRAMANLAR HAYAT KURTARAMAZ “. Önce kendi güvenliğinizi almanız gerekmektedir .Hızlı ve mantıklı bir ilkyardım çalışması yapmalısınız

· Elektriği ana panodan kesmeye çalışacağız

· Eğer bunu başaramaz isek çarpılmakta olan kişiyi yalıtkan bir nesne ile ( gazete tomarı , kuru bir bez parçası , kuru bir ağaç parçası, elbise yada atkı ) temas noktasından ayırmaya çalışacağız.

· Kazazede akıma maruziyet nedeni ile bilincini yitirebilir, şok ya da koma durumu yaşayabilir. Öncelikle kişiyi konuşturarak bilincinin yerinde olup olmadığını anlamalı ve eğer bilinç kaybı var ise hemen 112’yi aramalıyız.

· Unutmayın vücutta hala dolaşan bir akım var. Korkmuştur deyip su vermeniz durumunda daha büyük hasarlara sebep verebilirsiniz.

· Asla vücudundaki elbiseleri çıkarmaya zorlamayın, elektrik yanıklarında deri elbiseye yapışmış olabilir.

· Kişinin bilinç durumuna göre şok durumunda ise sırt üstü yatırıp ayaklarını kaldırın, koma durumunda ise yan yatırıp dizi karına çekerek 112’nin gelmesini bekleyin.

· En çok kalp krizi olacağı akıldan çıkmamalıdır. Kalp masaj bölgesine 1 defa yumruk ile vurarak duran tekrar çalışmasını sağlayabilirsiniz.

· Eğer solunum da yok ise suni teneffüs yapılması gerekmektedir.

Konunun önemine binaen biraz uzattığımın farkında olsam da hala daha anlatılacak çok husus var. Sizden ricam yapılması gerekli önlemleri bir an önce yaptırmanız ve maruziyet riskini en aza indirmenizdir. Haftaya başka bir yazıda buluşmak üzere güvenle kalın.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23