21 Ekim 2016 Cuma

Adnan Menderes ve Arkadaşları

21 Eylül 2012, 12:35
Adnan Menderes ve Arkadaşları
Ahmet KUTLU
Sevgili okurum; demokrasi hareketinin öncüsü ve 1950 - 1960 yıllarının kesintisiz başbakanı, varoşların ve o dağın ardında kuş uçmaz kervan geçmez diyarlarda mezralarda, köylerde yaşamını sürdüren fakir ve fukaralara umut olan demokrasi şehidi Adnan Menderes'in idam edilişinin 51. yıl dönümünde yine ülkemizin dört bucağından hiç bir organizasyona tabi tutulmadan sadece sevgiye dayalı olarak 40 bin kişi vakur bir şekilde Adnan Menderes ve arkadaşlarının anıt mezarında bir araya geldiler.

Eski başbakanlardan Adnan Menderes, ölümünün 51. yılında mezarı başında kitlesel bir törenle anıldı. Gazeteci ve Yazarlar Vakfı tarafından Topkapı’daki Anıt Mezarda düzenlenen törene, duaların okunmasıyla başlandı.

'Türkiye unutmadı'
 
Törende konuşan Menderes’in gelini Ümran Menderes, demokrasi şehitleri olan Adnan Menderes ve arkadaşlarını 51 yıl sonra anmak amacıyla toplandıklarını belirtti. Yaşananların acı olduğunu ifade eden ve bu tür olayların bir daha yaşanmaması temennisinde bulunan Ümran Menderes, Türkiye’de artık ihtilallerin sorgulanır hale geldiğini, bunun da çok önemli olduğunu kaydetti.

“Aradan bunca yıl geçmesine karşın Türkiye demokrasi şehitlerini unutmadı” diyen Ümran Menderes, her geçen yıl ilgi ve sevginin artarak devam ettiğini gördüklerini vurguladı.
Gazeteci ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil ise merhum Başbakan Menderes ve arkadaşlarının sadece bedenen bu dünyadan ayrıldığını, halkın gönlünde sevgilerinin devam ettiğini belirtti. Menderes’in siyaset gibi bir zor bir alanda milletin gönlündeki sevgiyle bugüne kadar yaşadığını dile getiren Yeşil, Menderes’in milletinin değerlerine karşı hassas olduğunu ifade etti.
Milletini çok seven merhum Başbakan Adnan Menderes’in bu sevgisini, işlerini çok iyi yaparak gösterdiğini bildiren Yeşil, Menderes’in her türlü soruna karşı çözümün demokrasiden geçtiğini sürekli ifade ettiğini, onu “Yassıada’ya tıkanlara” verdiği cevabın yine demokrasi olduğunu vurguladı. Buradaki törenin ardından Sultanahmet Camii’nde Adnan Menderes ve arkadaşları için mevlit okutuldu.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu

"Yapılan hatalar ve çekilen acıları dile getirdim"

Kılıçdaroğlu’nun, “Menderes açılımı” sürüyor. Geçen yıl Aydın Menderes’i arayan Kılıçdaroğlu bugün Adnan Menderes ve arkadaşlarının kabrine gidiyor.

Menderes’e ezberi bozmaya geldim
İdam edilen eski Başbakan Adnan Manderes’in mezarını ziyaret eden CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Tarih bize ders verdi. Bu ülkenin barış ve dostluğa ihtiyacı var” dedi

Menderes’e ezberi bozmaya geldim

Özgür ALTUNCU - Yaşar KAÇMAZ /DHA

"27 Mayıs 1960 darbesinin ardından idam edilen Başbakan Adnan Menderes ile bakanları Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun mezarları ilk kez bir CHP Genel Başkanı tarafından ziyaret edildi. Anıtmezarı ziyaret eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Ezber bozmaya geldim” dedi. 
Kılıçdaroğlu, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun mezarlarına ayrı ayrı çiçek bıraktı. Geçmişte yapılan hatalardan politikaların ders çıkarması gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Geçmişte yapılan tüm siyasi idamların cinayet olduğunu kabul etmemiz lazım” dedi.
Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin’le birlikte anıt mezara gelen Kılıçdaroğlu, “Tükiye’nin yeni birikime ihtiyacı var. Onlar bu ülke için çalıştılar. İdamların acısını bu ülke üzerinden atmış değil. Biz bir toplumsal uzlaşma içinde bu ülkeye huzuru getirmek için çaba vermeye hazırız. Kişisel hiçbir hesabın içinde değiliz. Siyaset kin üzerine kurulmaz. Siyasette görüş farklılıkları olur. Bu toplumun zenginliğini gösterir” diye konuştu.

'Tarih bize ders verdi'

Bir gazetecinin “Biz ezberi bozmak için mi buraya geldiniz” sorusuna atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, “Evet ben buraya bir ezberi bozmaya geldim. CHP Genel Başkanı olarak elimizde çiçekle buraya geldik. Tarih bize ders verdi. Bu ülkenin dostluğa ve barışa ihtiyacı var. Kin ve nefreti eken hiçbir siyasi anlayış başarılı olmadı. Hep barış, hep barış” diye konuştu."

Sevgili okurum, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçtaroğlu, gerçektende ezberi bozarak yarım asırdır halkımızın yüzde 60'ınca tasvip görmeyen ve cumhuriyet tarihimizin en acılı ve kanayan yarasının kuruması hususunda çok önemli bir adım atmıştır.

27 Mayıs 1960 yılından beri yüreğimde hissetmekte olduğum bu acıyı paylaşarak hafiflemesine sebep olan Kılıçtaroğlu'na teşekkür ediyorum.

Adnan Menderes, infazından hemen önce

"27 Mayıs darbesini yapan cuntacıların özel olarak kurdukları mahkeme olan Yüksek Adalet Divanı 9 ay 27 gün süren yargılama süreci sonunda 14 kişinin idamına, 31 kişinin de ömür boyu hapse mahkûm edilmesine karar verdi. Geri kalan 418 sanığa ise 6 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezaları veya beraat kararı verildi.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Kennedy,
Fransa Cumhurbaşkanı Charles De Gaulle,
Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth,
Almanya Başbakanı Konrad Adenauer,
Pakistan Devlet Başkanı Muhammed Eyüb Han, 
İran Şahı Muhammed Rıza Pehlevi,
idamların durdurulması için Cemal Gürsel başkanlığındaki Milli Birlik Komitesi'ne defalarca çağrıda bulundular. Cemal Gürsel başkanlığındaki Milli Birlik Komitesi; Celâl Bayar, Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu dışındakilerin idam cezasını affetti.

Celâl Bayar'ın cezası yaş haddi nedeniyle ömür boyu hapse çevrildi.

Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan 16 Eylül 1961 tarihinde ve adet olduğu üzere sabaha karşı, o gün başarısız bir intihar teşebbüsünde bulunan Adnan Menderes ise İmralı Adası'nda 17 Eylül 1961'de sağlık muayenesini yapan doktor heyetinden sağlam raporu alındıktan sonra alelacele öğleden saat 13:21'de idam edildi." (Kaynak: (http://tr.wikipedia.org/wiki/Adnan_Menderes)


CHP Genel Başkanı'na Teşekkürler

Sevgili okurum;  27 Mayıs 1960 yılından beri ülkemiz halklarının yüzde 60 yüreği dağlanmış acı çekerken 1982 Anayasasının kabul edilmesine kadar "27 Mayıs'ı Hürriyet ve Anayasa Bayramı" olarak zorla kutlattılar. Bayram, bütün halkların sevinç duyması halinde "bayram" olarak vasıflandırılır. Çoğunluğun göz yaşı döktüğü elim bir olay dayatılarak bayram olarak kutlanılırsa buna bayram değil olsa olsa "zulüm" denilir.

Böylesine ve de ülkemiz insanının yüzde 60'ının acı duyduğu bir olayın 51. yıl dönümünde CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Menderes ve arkadaşlarının Anıtkabirlerini ziyaret ederek yarım asırlık ezberi bozmaları, beni ziyadesiyle sevindirmiştir. Bir yurtaş olarak CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na teşekkürlerimi sunuyorum.
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV