Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81 nci yıl dönümü. Atamız öleli 81 yıl,, Cumhuriyet kurulalı 96 yıl oldu. Onlar o kadar kısa bir sürede neler yapmışlar, neler söylemişler biz bu güne kadar ne yapmışız ve ne yapıyoruz.

Viyana kapılarına kadar dayanmış, Ortadoğu’yu tam kaplamış, Afrika’ya kadar uzanmış bir imparatorluk işgal edilmiş ve yıkılmak üzere Yabancı ülkeler Anadolu’nun dört bir yanından girmiş Bu anda Mustafa Kemal paşa önderliğinde toplanıyor Anadolu halkı önce bir meclis kuruyor, canının son damlasına kadar savaşıyor ve ülkemizi kurtarıyor. Tabii 29 ekim 1923 cumhuriyet ilan ediliyor.
Ben bu hafta 81 nci ölüm yıldönümünde Atama seslenmek istiyorum;

SEN- Cumhuriyeti İlan etmeden önce “istiklal savaşımızı kazandık şimdi istikbal savaşımızı kazanmalıyız” diyerek 17.şubat-04.mart 1923 tarihleri arasında İzmir İktisat kongresini topladın. Anadolu’dan ticaret ve sanayi ile iştigal eden 2000 kişi çağırdın ama 1135 kişi gelebildi. Bu kongre şu ana kadar dünyada başarılı olmuş ten iktisat kongresi. Orada alınan çok kararlar var ama en önemli ikisi dikkatimi çekti. Birincisi yerli malı kullanılması ve yerli sermayenin güçlenmesi. İkincisi özel teşebbüsün yetişemediği yerlerde Devletin bu işi üstlenmesi.

BİZ NE YAPIYORUZ ATAM- Malların yabancı markalı olanlarını seçiyoruz, Yabancı sermayeyi devamlı Türkiye ye davet ediyoruz, Özel teşebbüs her şeyi yapmaya başlamasına rağmen o günün şartlarında büyük amaçlarla kurduğunuz KiT’leri satıyoruz.
SİZ- Cumhuriyetin onuncu yılında bir marş yarattınız.

BİZ- Hala o marşla öğünüyoruz. Yani 86 yıldır yatıyoruz be atam.

SEN- Büyük Nutkunun bir bölümünde “Millî kültürümüzü, muasır medeniyet seviyesinin üstüne çıkaracağız.” Diyorsun.

BİZ- Milli Kültürümüzü nasıl yok ederiz diye uğraşıyoruz.

SEN- Her konuşmanda “Büyük Türk Milleti” diye hitap ederdin. Her defasında Türklüğü öne çıkarırdın.

BİZ- Şimdi biz Türk yerine Türkiye Halkı yaratmaya çalışıyoruz.

SEN- Bir söyleşinde İslam dini ile ilgili “Bizim dinimiz en makul ve doğal bir dindir. Ve ancak bundan dolayıdır son din olmuştur. Bir dinin doğal olması için akla, tekniğe, ilme ve mantığa uygun olması gerekir. Bizim dinimiz bunlara tamamen uygundur.” Sen ki Cuma namazında minberden cuma günü cemaate hutbe okuyan ilk ve tek cumhurbaşkanısın. (7 şubat 1923 Paşa camii Balıkesir. )

BİZ- Bu günlerde durum ne. Bir kesim seni neredeyse dinsiz ilan edecek, bir kesim ise seni çok seviyor görünüyor ama islam denince fırttırıyor. Yani emin ellerde değilsin. Benim naçizane iki kesimlere tavsiyem Atamızın Balıkesir Hutbesini okumaları.

SEN- Her platformda Ülkeyi Gençlere emanet ediyor ve Gençlere üretmeyi ve düşünmeyi tavsiye ediyorsun.

BİZ- Üreten ve düşünen bir gençlik yerine test çözen bir gençlik yetiştiriyoruz.

Gençliğe hitabende;
“İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.”
Diyor ve bu durumda gençlere sonuç olarak şöyle diyorsun;
“Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!” diyorsun.

AMA O ASIL KANDAN DA BİR ESER KALMAMAK ÜZERE BE ATAM.

RUHUN ŞAD MEKANIN CENNET OLSUN BÜYÜK ATAM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner34

banner23